لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

جیمی کارتر رئیس جمهوری پیشین آمریکا، ۹۹ سالگی خود را جشن گرفت


عکسی از جیمی کارتر (چپ) در دوران ریاست جمهوری و و سناتور جوان جو بایدن
عکسی از جیمی کارتر (چپ) در دوران ریاست جمهوری و و سناتور جوان جو بایدن

جیمی کارتر، سی و نهمین رئیس‌جمهوری آمریکا، روز یکشنبه نهم مهر، ۹۹ سالگی خود را جشن گرفت.

کاخ سفید قرار است به این مناسبت، به جیمی کارتر ادای احترام کند و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که در‌ محوطه سبز ورودی شمالی کاخ سفید، یک علامت تبریک تولد، شبیه کیک برای رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا نصب شده است.

دوستی جو بایدن و جیمی کارتر به بیش از پنج دهه پیش باز می‌گردد؛ زمانی که جیمی کارتر نامزد ریاست جمهوری آمریکا شد و نخستین سناتور آمریکایی که از او حمایت کرد، جو بایدن، از ایالت دلاور بود.

آقای کارتر بعدها در خاطرات خود، جو بایدن را «مؤثرترین حامی خود» در مبارزات انتخاباتی سال ۱۹۷۶ میلادی خواند.

مراسم استقبال از کارتر در تهران با حضور محمدرضا شاه
مراسم استقبال از کارتر در تهران با حضور محمدرضا شاه

بحران گروگان‌گیری ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی (از ۱۳ آبان ۱۳۵۸) بر تلاش‌های انتخاباتی جیمی کارتر برای دومین دوره ریاست جمهوری سایه افکند و به شکست او در برابر رونالد ریگان از حزب جمهوری‌خواه انجامید.

گروگان‌های آمریکایی که ۴۴۴ روز در ایران گرفتار شده بودند، تا روز تحلیف آقای ریگان آزاد نشدند و این موضوع به عنوان نقطه تاریکی در کارنامه ریاست‌جمهوری جیمی کارتر باقی ماند.

آقای کارتر در کتابش به نام «زندگی کامل» نوشت که این بحران، او را در برابر حملات کسانی که او را «بی خاصیت» می‌خواندند، آسیب پذیر کرد. وی آخرین سال عمر خود در کاخ سفید را «پرتنش‌ترین و ناخوشایندترین» دوران زندگی خود توصیف کرده است.

جیمی کارتر، مسن‌ترین رئیس‌جمهور در قید حیات آمریکا و رئیس‌جمهوری است که طولانی‌ترین عمر را پس از دوره ریاست‌جمهوری خود داشته است.

در حال حاضر روسای جمهوری پیشین آمریکا که زنده هستند، شامل آقای کارتر، بیل کلینتون، جرج بوش پسر، باراک اوباما و دونالد ترامپ می‌شود.

در تابستان سال ۲۰۲۱ میلادی، جیمی کارتر و همسرش روزالین، هفتاد و پنجمین سالگرد ازدواج خود را جشن گرفتند و نام کارترها را به عنوان «طولانی‌ترین ازدواج» در تاریخ ریاست جمهوری آمریکا نیز ثبت کردند.

به مناسبت تولد ۹۹ سالگی کارتر، بیش از ۱۵ هزار نفر برای او نامه نوشته‌اند.

از جمله رؤسای پیشین ریاست جمهوری آمریکا که برای تولد ۹۹ سالگی کارتر پیام داده‌اند، بیل کلینتون است که از آقای کارتر برای «خدماتش، رفاقتش و تجسم ماندگار رویای آمریکایی» قدردانی کرده است.

بنیاد کارتر، آرزوهای اشخاص برای تولد رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را از سراسر دنیا در یک موزائیک دیجیتالی جمع‌آوری کرده است. این مرکز، بنیادی در حمایت از حقوق بشر است که جیمی کارتر پس از بیرون آمدن از کاخ سفید، آن را تأسیس کرد تا به عنوان میراثی از او باقی بماند.

جیمی کارتر، سی و نهمین رئیس جمهوری آمریکا، در ماه فوریه گذشته پس از اقامتی کوتاه در بیمارستان تصمیم گرفت زمان باقیمانده خود را در خانه و با خانواده خود بگذراند.

XS
SM
MD
LG