لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

اختصاصی؛ فلای‌دبی به صدای آمریکا: پروازها به ایران در حال حاضر طبق برنامه انجام می‌شوند


تصویری از یک هواپیمای شرکت «فلای‌دبی» (آرشیو)
تصویری از یک هواپیمای شرکت «فلای‌دبی» (آرشیو)

سخنگوی شرکت «فلای‌دبی» روز پنجشنبه ٢٣ فروردین، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد: «پروازهای فلای‌دبی به ایران در حال حاضر طبق برنامه انجام می‌شوند.»

تداوم پروازهای فلای‌دبی به ایران در شرایطی است که شرکت هواپیمایی «لوفت‌هانزا» روز پنجشنبه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که پس از ارزیابی دقیق، تعلیق پروازهای خود از مبدا و به مقصد تهران را تا روز یکشنبه ۲۶ فروردین تمدید کرده است.

این شرکت هواپیمایی آلمان در مکاتبه‌ای اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا تاکید کرد که اولویت مسافران و خدمه همواره اولویت اصلی‌اش است.

لوفت‌هانزا افزود که تنها به ارزیابی‌های دولتی اتکا نمی‌کند بلکه وضعیت امنیتی کنونی را نیز ارزیابی می‌کند و سپس تصمیم می‌گیرد.

در پی انتشار خبر پاسخ شرکت لوفت‌هانزا به صدای آمریکا مبنی بر توقف کلیه پروازهای خود به مقصد و از مبدا ایران تا روز پنج‌شنبه، این شرکت در ایمیل اختصاصی دیگری به خبرنگار صدای آمریکا گفته بود که درباره ادامه تعلیق پروازها با بررسی شرایط به صورت «روزانه» تصمیم‌گیری خواهد کرد.

شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا روز چهارشنبه ۲۲ فروردین، اعلام کرده بود پس از ارزیابی دقیق، تصمیم گرفته است کلیه پروازهای خود را به مقصد ایران و از مبدا ایران تا روز پنجشنبه به دلیل وضعیت فعلی خاورمیانه متوقف کند.

یک سخنگوی این شرکت به صدای آمریکا گفت: «با توجه به شرایط کنونی در خاورمیانه، لوفت‌هانزا این تصمیم‌ را اتخاذ کرده است» و افزود: «ما مرتب وضعیت خاورمیانه را زیر نظر داریم و با مقامات در تماس نزدیک هستیم، امنیت و ایمنی مسافران و اعضای خدمه ما برای لوفت‌هانزا در اولویت است.»

بخش فارسی صدای آمریکا با خطوط هواپیمایی خارجی فعال در ایران تماس گرفته است و به محض دریافت پاسخ آنها در این زمینه خبر رسانی خواهد کرد.

به دنبال حمله هوایی منتسب به اسرائیل در روز ۱۳ فروردین به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق، پایتخت سوریه، که منجر به کشته شدن دست‌کم شش تن از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد، تهران تهدید به تلافی کرده است؛ تهدیدی که باعث تشدید تنش در منطقه خاورمیانه شده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه گفت که اسرائیل برای حمله به کنسولگری ایران در دمشق «باید مجازات شود و مجازات خواهد شد.»

او در شرایطی اماکن دیپلماتیک را خاک کشورها نامید که طی بیش از چهاردهه حکومت جمهوری اسلامی، سفارت ایالات متحده در تهران اشغال شد و در عین حال، اماکن دیپلماتیک بریتانیا و عربستان سعودی هم مورد حمله هوادارانش قرار گرفت.

در این حال، اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، هم در واکنش هشدار داد اگر جمهوری اسلامی از خاک خود به اسرائیل حمله کند، اسرائیل با حمله در خاک ایران، پاسخ خواهد داد.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، در دی‌ ۱۳۹۸ و حمله متقابل موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌ «عین الاسد» آمریکا در عراق، یک فروند هواپیمای اوکراین با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

آن رویداد باعث شد که شماری از شرکت‌های هواپیمایی تدابیری موقتی مانند پرواز به ایران اتخاذ کنند.

XS
SM
MD
LG