لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

ذوب سریع برف و سیل در کوه‌های اورال روسیه؛ هزاران تن تخلیه شدند


در پی وقوع سیل در شهر اورسک، در جنوب شرقی کوه‌های اورال، امدادگران در خیابانی سیل زده برای تخلیه ساکنان فعالیت می‌کنند. منطقه اورنبورگ، روسیه. یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ - عکس از خبرگزاری فرانسه و سرویس مطبوعاتی وزارت خدمات اضطراری روسیه
در پی وقوع سیل در شهر اورسک، در جنوب شرقی کوه‌های اورال، امدادگران در خیابانی سیل زده برای تخلیه ساکنان فعالیت می‌کنند. منطقه اورنبورگ، روسیه. یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ - عکس از خبرگزاری فرانسه و سرویس مطبوعاتی وزارت خدمات اضطراری روسیه

آب شدن سریع برف در کوه‌های اورال روسیه و جاری شدن بدترین سیل ثبت شده در این منطقه، هزاران تن از ساکنان شهرهای حاشیه رود اورال را وادار به ترک خانه‌های خود کرد.

روسیه روز دوشنبه ۲۰ فروردین، اعلام کرد به دنبال سیلی که پس از ترک برداشتن و شکستن سد در منطقه «اورنبورگ» در نزدیکی مرز قزاقستان به راه افتاد، وضعیت اضطراری در آن منطقه اعلام شده و تاکنون بیش از ۴ هزار تن ساکنان آن از سوی نیروهای امدادرسانی تخلیه شده اند.

بنا به گزارش‌ها، آب رودخانه اورال، سومین رودخانه طولانی اروپا، روز جمعه تنها ظرف چند ساعت چندین متر بالا آمد و از سدی در شهر اورسک گذشت.

وزارت خدمات اضطراری روسیه اعلام کرد که رود اورال، که از کوه‌های اورال سرچشمه می‌گیرد و به دریای خزر می‌ریزد، روز دوشنبه در اورنبورگ – شهری با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت – به سطح خطرناکی رسیده است. انتظار می‌رود آب در روز چهارشنبه ۲۲ فروردین، به بالاترین سطح در آن منطقه برسد.

خبرگزاری رویترز به نقل از این وزارت خانه نوشت که بیش از ده هزار ساختمان مسکونی در ۳۹ منطقه روسیه زیر سیل رفته‌اند، و مناطق اورال، سیبری، ولگا و مناطق مرکزی بیشترین آسیب را دیده‌اند.

الکساندر کورنکوف، وزیر خدمات اضطراری روسیه، گفت: ده‌ها شهرک در مناطق فدرال سیبری، اورال و ولگا در نتیجه سیل‌های بهاری آسیب دیده‌اند.

وزارت خدمات اضطراری روسیه پیش بینی کرده است که به دلیل افزایش دمای هوا و ذوب فعال برف، شاهد جاری شدن سیل بیشتری در دهانه رودخانه‌ها خواهد بود.

بر اساس این گزارش ها، آب در بعضی از مناطق مسکونی سیل زده تا بیش از ۱۶۰ سانتیمتر رسیده بود. خیابان‌ها در آب غوطه‌ور شده‌، و ساکنان و کارکنان اورژانس از قایق‌ برای حرکت در شهر استفاده می‌کردند.

پیش‌بینی شده است که آب در رودخانه‌های آیشیم و توبول سیبری، شاخه‌های رودخانه ایرتیش، که همراه با رود خانه اصلی – اوب – هفتمین سامانهٔ طولانی‌ترین رودخانه جهان را تشکیل می‌دهند، از این میزان هم بالاتر برود.

آب رودخانه اورال تا نزدیک ۶ متر بالا آمده و شهردار اورنبورگ گفته است که انتظار می‌رود از این هم بالاتر برود.

کرملین اعلام کرد: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، از دولت خواسته است تا یک کمیسیون ویژه برای مقابله با سیل در مناطق اورنبورگ، کورگان و تیومن تشکیل دهد. در بیانیه آمده که پوتین در جریان وضعیت قرار گرفته است.

فرماندار الکساندر مور گفت که در منطقه تیومن، یکی از مناطق کلیدی تولید نفت روسیه در غرب سیبری، هم وضعیت اضطراری اعلام شده است.

تصاویر پهپادی که تاس، خبرگزاری دولتی روسیه، منتشر کرده است، نشان می‌دهد که بخش دیگری از سد در روز دوشنبه فروریخته است و در بخش‌هایی از شهر خانه‌ها تا سقف زیر آب رفته‌اند.

XS
SM
MD
LG