لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

برقراری آتش‌بس در غزه یک روز پس از مرگ زندانی فلسطینی


موشک‌هایی که شبه‌نظامیان فلسطینی چهارشنبه شب از غزه به سوی اسرائیل شلیک کردند
موشک‌هایی که شبه‌نظامیان فلسطینی چهارشنبه شب از غزه به سوی اسرائیل شلیک کردند

پس از درگیری‌هایی که در پی مرگ یکی از رهبران گروه جهاد اسلامی فلسطین در یکی از زندان‌های اسراییل در روز ۱۲ اردیبهشت میان گروه‌های مسلح در غزه با نیروهای اسراییل روی داد، سه تن از مقامات فلسطینی از توافق دو طرف برای برقراری آتش‌بس خبر دادند.

بنا به گزارش‌ها، در جریان این درگیری‌ها، راکت‌های گروه‌های حماس و جهاد اسلامی به سوی اسرائیل پرتاب شدند و هواپیماهای نظامی این کشور نیز مواضع شبه نظامیان در آن منطقه را بمباران کردند.

ارتش اسراییل گفت که با پرتاب دست‌کم ۳۰ راکت به جنوب آن کشور، از جمله در شهر اشکلون در فاصله ۱۴ کیلومتری غزه، مردم به پناهگاه‌ها هجوم بردند. گزارش‌ها از زخمی شدن دو اسراییلی حکایت دارد. خبرگزاری رویترز به نقل از طارق سلمی، سخنگوی گروه جهاد اسلامی، نوشت که طرفیت در بامداد چهارشنبه با برقراری آتش‌بس توافق کردند.

در این حال، در کرانهٔ باختری، شماری از فلسطینیان در خیابان‌ها برای خضر عدنان، زندانی فلسطینی جان باخته، عزاداری کردند.

مأموران زندان روز سه‌شنبه خضر عدنان را در سلولش بیهوش یافتند و به بیمارستان منتقل کردند، اما به گفته سازمان خدمات زندان‌های اسراییل، پس از آن که تلاش‌ها برای احیای او به نتیجه نرسید، بیمارستان مرگش را اعلام کرد.

خضر عدنان از پانزدهم بهمن سال گذشته در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود. قرار بود او به زودی محاکمه شود.

وی نخستین زندانی فلسطینی است که پس از گذشت بیش از سی سال، در زندانی در اسراییل جان سپرده است. خضر عدنان پیشتر هم بارها در زندان اسراییل اعتصاب غذا کرده بود.

XS
SM
MD
LG