لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

آتش نشانی هشدار داد: بازار تهران یک قدم تا فاجعه


فرسودگی مفرط در بازار تهران
فرسودگی مفرط در بازار تهران

خبرگزاری «رکنا» در گزارشی از فرسودگی مفرط در بازار تهران و احتمال بروز فاجعه انسانی و امنیتی خبر داده است؛ موضوعی که سخنگوی سازمان آتش‌نشانی نیز در واکنش به آن از دغدغه‌های این سازمان برای رسیدگی به اوضاع خطرناک بازار تهران و خطر آتش سوزی لحظه‌ای گفته است.

رکنا در این گزارش نوشته است: «بازار تهران، پر است از سیم‌هایی که در هم پیچیده شده و مثل کلافی سر در گم رها شده‌اند. یک جرقه، یک حادثه و از دست دادن سرمایه یک عمر، همگی در کسری از ثانیه نصیب صاحبان مغازه در بازار می‌شود؛ اما چرا سالهاست که این مورد رها شده و کسی به آن توجهی نمی کند؟ وضعیت سیم‌کشی‌های بازار تهران می تواند یک فاجعه انسانی و اقتصادی و امنیتی را در کشور رقم بزند.»

جلال ملکی ، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی در این رابطه کفته است: «سقف های شیروانی یکی دیگر از مشکلات بسیار بزرگ این محدوده است. اتاق‌های زیر این سقف‌های شیروانی که عمدتا زنگ‌زده و آسیب‌دیده هستند نیز محل بسیار خطرناکی از لحاظ ایمنی آتش‌نشانی است.»

وی با اشاره به این که بخش زیادی از حوادث آتش نشانی در بازار پایه برقی دارند، گفت: «یک کارگروه ایمنی بازار تشکیل شده است که اتحادیه‌ها، صنوف، شهرداری منطقه ۱۲، نمایندگان آتش‌نشانی و اداره برق در آن عضو هستند، ولی اکنون مشکل اصلی در جای دیگری است. مسئولیت اداره برق تا پشت کنتور است ولی از کنتور به بعد که وارد واحد تجاری یا مسکونی می شود، بر عهده مالک است. ادارات گاز و آب هم همین قانون را دارند.»

وی تاکید کرد: «لازم است بدانید اکثر این مغازه ها بیمه هم ندارند. البته نباید از این مهم گذر کرد که بیمه های کشور نیز دچار نقص هستند و بدون داشتن تاییدیه آتش نشانی، به مالک، خدمات بیمه ارائه می دهند.»

وی خاطرنشان کرده است: «خدا آن روز را نیاورد که اتفاقی در بازار تهران رخ دهد. وزارت کار باید بگوید تا زمانی که جایی ایمنی آتش‌نشانی نداشته باشد نمی تواند تاییدیه اتحادیه را دریافت کند.»

گفتنی است شهرداری تهران تابستان ۱۴۰۱ از وجود بیش از ۱۲۹ ساختمان بسیار خطرناک در پایتخت خبر داد و اعلام‌کرد در این میان وضع بازار تهران از همه این ساختمان‌ها خطرناک‌تر است.

سخنگوی سابق شورای شهر تهران می‌گوید: «بافت بازار تهران فرسوده‌ است، راه‌های دسترسی نامناسب است و انبارداری گسترده کالا و تردد روزانه حدود۲ میلیون نفر این مکان را به محلی تبدیل کرده که در صورت بروز هرگونه حادثه آن را تبدیل به یک فاجعه ملی می‌کند.»

XS
SM
MD
LG