لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

فنلاند با نادیده گرفتن هشدار پوتین برای عضویت در ناتو درخواست می‌دهد


رئیس جمهوری فنلاند، سائولی نینیسته (راست) در کنار سانا مارین، نخست وزیر این کشور - ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
رئیس جمهوری فنلاند، سائولی نینیسته (راست) در کنار سانا مارین، نخست وزیر این کشور - ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

فنلاند با نادیده گرفتن هشدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مبنی بر اینکه عضویت فنلاند در ناتو بر روابط صلح آمیز بین دو کشور همسایه «تاثیر منفی» می‌گذارد، روز یکشنبه به طور رسمی اعلام کرد که قصد دارد برای عضویت در ائتلاف نظامی غربی پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، درخواست دهد.

رئیس جمهوری فنلاند، سائولی نینیسته، و نخست وزیر این کشور، سانا مارین، قصد عضویت در ناتو را روز یکشنبه در کاخ ریاست جمهوری هلسینکی اعلام کردند.

نینیسته گفت: «این یک روز تاریخی است» و اضافه کرد «عصر جدیدی آغاز می‌شود.»

بیانیه فنلاند برای عضویت در ناتو در پی تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه دور از انتظار نبود.

ناتو یک ائتلاف نظامی متشکل از ۳۰ عضو است که پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت. این ائتلاف به طور عمده تحت هدایت پر‌رنگ ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

انتظار می رود همسایه غربی فنلاند، سوئد، نیز که برای ورود به ناتو درخواست دهد.

ترکیه، در ابتدا درباره پیوستن فنلاند و سوئد به ائتلاف ناتو به نوعی با بیان نگرانی‌‌هایی مخالفت خود را بیان کرد، اما روز شنبه گفت که در را بر روی احتمال پیوستن آن دو کشور نمی بندد.

هر گونه گسترش ناتو مستلزم رضایت یکپارچه اعضای موجود است.

آمریکا گفته است که از برنامه‌های فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو حمایت خواهد کرد.

درخواست دو کشور شمال اروپا برای عضویت در ناتو به احتمال زیاد به سرعت پیش خواهد رفت چرا که دبیر کل ناتو، ینس استولتنبرگ در روزهای اخیر گفته است که از آن دو کشور استقبال خواهد شد.

کرملین اعلام کرد که پوتین روز شنبه در گفت‌وگویی تلفنی با رئیس جمهوری فنلاند به او هشدار داد که دست کشیدن از «سیاست سنتی بی‌طرفی نظامی فنلاند یک اشتباه است زیرا هیچ تهدیدی برای امنیت فنلاند وجود ندارد.»

در این بیانیه آمده است: «چنین تغییری در سیاست خارجی این کشور می‌تواند بر روابط روسیه و فنلاند تأثیر منفی بگذارد، روابطی که سال‌ها با روح همسایگی خوب و شراکت ایجاد شده بود و برای هر دو طرف مفید بود.»

در پی عضویت در ناتو مرز ۱۳۰۰ کیلومتری فنلاند با روسیه طولانی ترین مرز بین یک کشور عضو این ائتلاف با روسیه خواهد بود.

به گفته مقامات ارشد ناتو، «فنلاند و سوئد در حال حاضر نزدیکترین شرکای ناتو هستند.»

روسیه برق فنلاند را به تلافی آشکار برای پیوستن به ناتو قطع کرد. فنلاند ۱۰ درصد انرژی خود را از روسیه می گیرد و جای خالی آن را اکنون سوئد پر کرده است.

XS
SM
MD
LG