لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

فیلترینگ حریف حضور ایرانی‌ها در فضای مجازی نشد؛ بیش از ۵۰ درصد مردم در رسانه‌های اجتماعی فعالیت دارند


فیلترینگ
فیلترینگ

نتایج بررسی‌های یک «سامانه پایش فضای مجازی» نشان می‌دهد با وجود فیلتر بودن تلگرام، اینستاگرام و توییتر در ایران، دهها میلیون کاربران ایرانی در این سه پلتفرم حضور دارند.

بررسی‌های سامانه پایش فضای مجازی «دیتاک» در ایران بیانگر آن است که تا پایان سال ۱۴۰۱ حدود ۵۸ تا ۶۱ میلیون ایرانی کاربر تلگرام بوده‌اند، اینستاگرام ۴۲ تا ۴۶ میلیون کاربر ایرانی دارد و حدود چهار میلیون نفر هم در توییتر فارسی فعال هستند.

در گزارش دیتاک در مورد میزان فعالیت کاربران ایرانی در اینستاگرام آمده: «بسیاری از کاربران ایرانی تصور داشتند با فیلترینگ اینستاگرام، این شبکه اجتماعی نیز همچون فیسبوک از رده‌بندی شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار ایرانی خارج می‌شود؛ اما داده‌های دیتاک نشان می‌دهد که پس از اعتراضات حجم محتوای عمومی این بستر به‌ مرور افزایش یافت.»

یافته‌های دیتاک نشان می‌دهد در سال گذشته از ۶ میلیون اکانت «پابلیک» ایرانی در اینستاگرام، ۴۵۰ میلیون پست منتشر شده و کاربران ایرانی در هر ثانیه بیش از ۲۵ هزار بار پست‌های اینستاگرام را دیده‌اند.

همچنین سال گذشته، ایرانی‌ها در هر ثانیه حدوداً ۲۳۳ توییت منتشر کرده‌اند که ۹۵ درصد از مجموع توییت‌ها، ری‌توییت و تنها پنج درصدشان توییت دست اول بوده است.

بر اساس یافته‌های این گزارش، با آغاز اعتراضات ۱۴۰۱ و فیلتر شدن اینستاگرام، میزان انتشار پست در این شبکه اجتماعی به‌طور واضحی کاهش یافت؛ این روند کاهشی اما تا اوایل دی ماه ۱۴۰۱ ادامه داشته و پس از آن به میزان قبلی برگشت.

به گزارش سامانه پایش فضای مجازی «دیتاک»، در سال ۱۴۰۱ در اینستاگرام هشتگ «ایران» بیشترین تکرار را داشته و هشتگ‌های، بلوچستان، تهران، عشق و مهسا امینی هم جزء هشتگ‌های «پرتکرار» بوده است.

فیسبوک، یوتیوب، اینستاگرام، واتس‌اپ، وی‌چت، تیک‌تاک، تلگرام، اسنپ‌چت، توییتر و پینترست محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان هستند و بیشترین تعداد کاربر را دارند.

نکته جالب در خصوص ۱۰ شبکه پُرکاربر جهان این است که همه آن‌ها در ایران فیلتر هستند.

XS
SM
MD
LG