لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

نقد فیلم: «آی.اس.اس.»؛ جنگ روی زمین کار در ایستگاه فضایی را مختل می‌کند


صحنه ای از فیلم «آی اس اس»
صحنه ای از فیلم «آی اس اس»

با وجود جنگ در اوکراین و سردی رابطه ایالات متحده و روسیه ، به نظر فیلم‌های جنگ سرد دوباره به گیشه‌های سینماپی جهان بازگشته‌اند. در فیلم «آی. اس.اس.»، به کارگردانی گابریلا کاوپرتویث نگرانی ها از روابط ژئوپولتیک میان روسیه و آمریکا نقشی کلیدی ایفا می‌کنند.

داستان این فیلم که در روز جمعه ۲۹ دی ماه به نمایش در می آید، در ایستگاه فضایی بین‌المللی می گذرد. ایستگاهی که نمادی است از همکاری آمریکا و روسیه پس از جنگ سرد. اما با انفجار بمب‌ها روی زمین، رابطه دوستانه میان فضانوردان آمریکایی و روس در این ایستگاه به شکل قابل توجهی به مخاطره می افتد.

کیرا فاستر- مهندس زیستی با بازی آریانا دبوز، ابتدا فکر می کند نقاط درخشانی که در سراسر آمریکای شمالی به چشم می خورند، نتیجه فوران‌های آتشفشانی هستند.

نکته جالب این است که دقیقا ۶۰ سال پس از فیلم تحسین‌شده استنلی کوبریک به نام «دکتر استرنج لاو» ما دوباره فرصت می‌یابیم تا در تاریکی بنشینیم و از تصور امکان جنگی میان آمریکا و روسیه به خود بلرزیم.

ممکن است که تاریخ خودش را تکرار نکند ولی ژانرهای سینما این کار را می‌کنند.

یکی از دلایل عدم موفقیت «آی.اس.اس» این است که بیش از آن که از واقعیت معاصر بهره بگیرد، تقلیدی است از فیلم‌های زمان جنگ سرد.

این فیلمنامه به نویسندگی نیک شفیر، در سال ۲۰۲۰ ، یعنی چندین سال پیش از شروع جنگ در اوکراین، در فهرست سیاه قرار گرفته بود. فضاسازی این ایستگاه – که مرکز وقوع اتفاقات فیلم است اغلب از فیلم‌های جنگ سرد در قرن بیستم وام گرفته است.

در کنار سه آمریکایی و سه روسی حاضر در ایستگاه ، تعدادی کبوتر و شاهین‌ نیز حضور دارند.

به کیرا که در ایستگاه فضایی تازه‌ وارد است، گفته شده که همه چیز اشتراکی است و صحبت درباره سیاست ممنوع است « ما صحبتی در مورد اتفاقات آن پائین نمی کنیم، می‌گویند از فضا مرزی روی کره زمین مشاهده نمی شود.»

فرمانده گوردون بارت با بازی کریس مسینا، که رهبری گروه آمریکایی را برعهده دارد بلافاصله پس از شروع جنگ یک پیام فوری از هیوستون دریافت می‌کند: «آزمایشات را متوقف کنید!» اما این پیام، ماموریت شوم جدیدی را نیز ابلاغ می‌کند: «کنترل ایستگاه فضائی را به دست بگیرید!»

شک و شبهه‌ای تازه گریبان‌گیر گروه روسی می‌شود. میزان وفاداری ورونیکا با بازی ماشا ماشکووا و هم تیمی های دیگرش الکسی (یلو آسباک) و نیکولا (کاستا رونین ) مورد آزمایش قرار می گیرد، به ویژه در رابطه با گوردون و ورونیکا که به نظر رابطه‌ای فراتر از همکاری با هم دارند.

ضعف گابریلا کاوپرتویث درخلق موقعیت‌های پرتعلیق و بی توجهی او به پیچش‌های ناشیانه فیلمنامه، فیلم را به نمونه کم خرج فیلم « جاذبه» به کارگردانی آلفونسو کوآرون ، فیلمساز مکزیکی بدل کرده است.

با این حال «آی.اس.اس.» یک فیلم درجه ب با موضوعی سطح بالا است که می‌تواند شروع چرخه جدیدی از ساخت فیلم‌هائی با شخصیت‌های منفی روس باشد.

«آی.اس.اس.» محصول جدید «بلیکر استریت»، به علت برخی صحنه های خشن و زبان نامناسب در رده فیلم های «R» قرار گرفته است. مدت زمان فیلم ۹۵ دقیقه است و جیک کویل، منتقد فیلم آسوشیتد پرس از چهار ستاره ، دو ستاره به این فیلم اختصاص داده است.

XS
SM
MD
LG