لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

ادامه اعتراض به طرح جنجالی؛ شاید شهروندان ایرانی از خرید ملک در تگزاس منع شوندگرگ ابوت، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت تگزاس
گرگ ابوت، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت تگزاس

اعتراضات به احتمال تصویب طرح قانونی ۱۴۷ در مجلس سنای ایالت تگزاس ادامه دارد؛ طرحی که به موجب آن شهروندان، شرکت‌ها، دولت‌‌ها، و نهادهای کشورهای چین، ایران، کره‌ شمالی، و روسیه را از خرید زمین، و املاک و مستغلات در ایالت تگزاس منع می‌کند.

در روزهای اخیر تعدادی از مقامات منتخب ایالت، مدافعان حقوق مدنی، و اعضای جامعه در برخی از شهرهای تگزاس از جمله هیوستون با برگزاری گردهمایی به این طرح اعتراض کردند.

به گفته برخی از معترضانی که هنوز شهروندان این چهار کشور محسوب می‌شوند، در صورت تصویب این طرح آنها یا اقوامشان دیگر امکان خرید زمین، خانه یا انجام هرگونه معامله‌ای را در ایالت تگزاس نخواهند داشت.

گرگ ابوت، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت تگزاس، اخیراً با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر، ضمن حمایت از این طرح ، گفت که آن را امضا می‌کند.

او در ادامه افزود که این طرح دنباله قا‌نونی است که پیشتر امضا کرده است که این کشورها را از تهدید زیرساخت‌های ایالت تگزاس منع می‌کند.


یکی از منتقدین فرماندار، دکتر فیروز نادری پژوهشگر سرشناس ایرانی است که در توییتر به گرگ ابوت حمله کرد.

او نوشت :«آیا نابینا هستی؟ نمی‌بینی که در ایران با تلاش شهروندان برای بیرون راندن آخوندهای تروریست چه می‌گذرد؟ چرا شهروندان را به جای مقامات دولتی فاسد که کشور را غارت می‌کنند، محروم می‌کنید تا این مقامات در خارج از کشور به‌عنوان پناهگاه امن سرمایه‌گذاری کنند؟ چرا شهروندان آزادی‌خواه را مجازات می‌کنید؟»


سناتور لوئیس کلخورست، نویسنده این طرح ، درخواست‌های متعهد برای مصاحبه درباره «اس‌بی ۱۴۷» را رد کرده است.

کارکنان دفتر او در پاسخ به پرسش‌های مطرح شده درباره این طرح ، به بخشی از بیانیه‌ای اشاره می‌کنند که می‌گوید :«این طرح ضمن پرداختن به یک موضوع امنیت ملی، حقوق مالکیت خصوصی، و آزادی‌های قانون اساسی را حفظ می‌کند.»

در ادامه این بیانیه گفته می‌شود که این طرح «سرمایه‌گذاری‌های خارجی در تگزاس را ممنوع نمی‌کند، زیرا شرکت‌ها ممکن است همچنان با اجازه زمین و ساختمان به تجارت بپردازند.»

در بخش دیگری از بیانیه اشاره می‌شود که «این طرح به وضوح نشان می‌دهد که این ممنوعیت‌‌ها برای شهروندان آمریکا و ساکنان دائمی در این کشور اعمال نمی‌شود.»

با این حال به عقیده معترضان، این قانون به روشنی درباره وضعیت ساکنان دائمی سخن نمی‌گوید و حتی افرادی که دارای تابعیت دوگانه یکی از این چهار کشور هستند را نیز هدف قرار می‌دهد.

به گفته برخی از معترضان، این طرح افرادی که کارت اقامت دارند یا با ویزا در ایالت تگزاس زندگی می‌کنند را نیز شامل خواهد شد.

با این حال به نظر می‌رسد که این طرح نیاز به توضیحات شفاف‌تری دارد و احتمالا جزئیات بیشتری به آن افزوده خواهد شد. به عقیده برخی نیز طرح بیشتر جنبه نمادین دارد و به صورت جدی اجرایی نخواهد شد.

در صورت تصویب، این طرح در مجلس سنای تگزاس احتمالا با چالش‌های حقوقی مختلفی مواجه خواهد شد که یکی از موارد آن می‌تواند نقض قانون اساسی ایالات متحده باشد.

تا بعداز ظهر دوشنبه و هنگام نوشتن این مطلب، طرح اس‌بی ۱۴۷ هنوز به کمیته مجلس سنای تگزاس منتقل نشده بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG