لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

پنجمین جلسه دادگاه حبیب اسیود؛ طرح اتهام‌های منجر به اعدام 


دادگاه حبیب اسیود - آرشیو
دادگاه حبیب اسیود - آرشیو

پنجمین جلسه دادگاه حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود، رهبر سابق گروه «حرکة النضال» روز یکشنبه هشتم اسفندماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد.

محاکمه حبیب اسیود از ۲۸ دی‌ماه آغاز شده و او به مواردی متهم شده است که بر اساس قوانین ایران می‌تواند به صدور و اجرای حکم اعدام منجر شود.

در این جلسه ادامه کیفرخواست حبیب اسیود قرائت شد و نماینده دادستان بار دیگر اتهام‌های «افساد فی‌الارض» و‌ «طراحی و اجرای عملیات‌های تروریستی» در خوزستان از جمله «سازمان‌دهی حمله مرگبار به رژه نیروهای مسلح در اهواز» را علیه او مطرح کرد.

جذب، سازمان‌دهی و آموزش افراد «تجزیه‌طلب» برای عضویت در گروه «حرکة‌ النضال»، شکل‌دهی و ترویج «فرقه‌ تکفیری» در خوزستان و همکاری با گروه «پژاک» و «جیش‌العدل» از دیگر اتهام‌هایی است که در جلسه پنجم دادگاه علیه حبیب اسیود مطرح شد.

امین وزیری، نماینده دادستان، در این جلسه دادگاه ادعا کرد که حبیب اسیود به ارتباط با سرویس‌ اطلاعاتی عربستان سعودی با هدف «تجزیه ایران» اعتراف کرده است.

نماینده دادستان در جلسات قبلی دادگاه نیز حبیب اسیود را به «ارتباط با سی.آی.ای و موساد» متهم کرده بود.

امین وزیری گفت که متهم همه اتهاماتش را پذیرفته و به آنها اعتراف کرده است.

حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود
حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود

نماینده دادستان در حالی بر اعتراف‌های حبیب اسیود تاکید دارد که پیشتر شماری از زندانیان سیاسی گفته‌اند که اعتراف‌هایشان تحت فشار و شکنجه‌های روحی و جسمی گرفته شده است.

حبیب اسیود ۴۸ ساله که تابعیت سوئد را دارد، مهرماه سال ۱۳۹۹ در سفرش به ترکیه توسط مامورین امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران منتقل شد.

نهادهای امنیتی ایران طی سال‌های اخیر شماری از فعالان سیاسی و مخالفان جمهوری اسلامی را از کشورهای همسایه ربوده و به ایران منتقل کرده‌اند که از جمله می‌توان به ربودن و بازداشت روح‌الله زم و جمشید شارمهد اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG