لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۰

فیفا گزارش کامل درباره اعطای میزبانی جنجالی جام‌جهانی به قطر را منتشر کرد


پس از چند سال حدس و گمانه‌زنی درباره وجود فساد در فدراسیون بین المللی فوتبال، این نهاد جهانی تصمیم گیرنده ورزش فوتبال از تحقیقات پر رمز و راز انتخاب میزبان‌های جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ پرده برداشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیفا روز سه شنبه گزارش ۴۳۰ صفحه‌ای مایکل گارسیا را که مامور تحقیق در باره نحوه انتخاب میزبانی دو دوره بعدی جام جهانی فوتبال به ترتیب به روسیه و قطر است، منتشر کرد.

منتقدان مدت‌هاست که می‌گویند در این رأی‌گیری‌ها تخلف صورت گرفته، و فیفا هم مدتهاست این ادعاها را تکذیب می‌کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، در گزارش آقای گارسیا و گروه تحقیقاتی او هر چند برخی داوطلبان میزبانی اندکی محدوده‌های قانونی را نادیده گرفته‌اند، اما در کل هیچ نشانه عمده فساد و تخلف در این زمینه به اثبات نرسیده است.

تحقیقات در مورد روند اعطای میزبانی جام جهانی سال آینده و چهار سال پس از آن، در سال ۲۰۱۴ میلادی تکمیل شد و گزارش آن به فدراسیون بین المللی فوتبال ارائه شد؛ اما از آن زمان تا به امروز «محرمانه» مانده بود.

برخی انتظار داشتند که انتشار گزارش گروه تحقیق فیفا مثل بمب صدا کند و برخی دیگر هم امید داشتند با انتشار محتویات این گزارش، رأی گیری برای انتخاب دو میزبان جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ دوباره انجام شود.

گزارش کامل فیفا یک روز پس از آن که روزنامه آلمانی «بیلد» بخش‌هایی از آن را منتشر کرد، در دسترس عموم قرار گرفت. اسناد این گزارش در نوامبر ۲۰۱۴ به سوئیس، که درباره فساد مدیران فیفا تحقیق می‌کند، قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG