لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

نامزد ریاست فیفا: اگر میزبانی قطر لغو شود، جام جهانی ۲۰۲۲ در آمریکا خواهد بود


جروم شمپین داوطلب نامزدی ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا - آرشیو
جروم شمپین داوطلب نامزدی ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا - آرشیو

نامزد ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا روز سه شنبه گفت در صورتی که قطر از رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ کنار رود، ایالات متحده باید میزبان این دوره از بازی‌ها شود.

در پی افشای اخبار مربوط به فساد مالی در فیفا، نحوه اعضای میزبانی جام‌های جهانی فوتبال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر نیز از سوی دادستان کل سوئیس و همچنین دادستانی فدرال آمریکا تحت بررسی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از پاریس، "جروم شمپین" در گفت‌وگوبا رادیو ار.ت.ال فرانسه گفت اگر مشخص شود که در مورد انتخاب قطر به عنوان میزبان نیز تخلفی صورت گرفته، فیفا باید حق میزبانی را به گزینه دوم میزبانی بدهد.

این داوطلب نامزدی جانشینی سپ بلاتر در مقام ریاست فیفا معتفد است که در این صورت "نباید رأی‌گیری مجدد انجام شود و مثل کمیته بین المللی المپیک، باید مدال طلا به برنده مدال نقره داده شود."

پنج کشور، از جمله ایالات متحده و قطر، متفاضی میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ بودند و در مرحله نهایی رأی‌گیری، اعضای کمیته اجرایی فیفا در دسامبر ۲۰۱۰ با چهارده رأی، به میزبانی قطر دادند. آمریکا ۸ رأی کسب کرد.

پس از استعفای سپ بلاتر در سال گذشته میلادی به دلیل افشای فساد گسترده در این نهاد بین‌المللی ورزشی، برخی از جمله جروم شمپین مدیر پیشین روابط عمومی فیفا خود را نامزد ریاست آن کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG