لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

کمیته استیناف فیفا، تکرار بازی ناتمام تیم‌های آرژانتین و برزیل را  تایید کرد


مقر فیفا در زوریخ سوئیس
مقر فیفا در زوریخ سوئیس

کمیته استیناف فیفا به تکرار بازی ناتمام برزیل و آرژانتین که به دلیل نادیده‌گرفتن پروتکل‌های کرونا دقایقی بعد از شروع متوقف شده بود، رای داد.

دیدار تیمهای فوتبال برزیل و آرژانتین، دو رقیب سنتی امریکای جنوبی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، در تاریخ ۵ سپتامبر ۲۰۲۱ در کورینتیانس برزیل، با حضور چند تن از مسئولان وزارت بهداشت و پلیس‌ فدرال برزیل در دقیقه ششم مسابقه به زمین متوقف شد.

دلیل توقف این‌ دیدار از سوی مسولان برزیلی، حضور چهار بازیکن آرژانتینی شاغل در لیگ انگلیس اعلام شد که قرنطینه چهارده‌ روزه در برزیل را سپری نکردند و در فرم های ویزا به مامورین مرزی برزیل دروغ گفته‌بودند.

دیدار نیمه‌ تمام برزیل و آرژانتین
دیدار نیمه‌ تمام برزیل و آرژانتین

این چهار بازیکن آرژانتینی شاغل در لیگ انگلیس، امیلیانو مارتینز، بوندیا، کریستین رومرو و جیووانی لوسلسو بودند که برزیلی ها از حضور آنها در زمین جلوگیری کردند.

بازیکنان آرژانتین پس رفتن به رختکن، حاضر به بازگشت به زمین نشدند و‌ داور نیز پس از چند دقیقه، تصمیم به لغو مسابقه گرفت. کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی، کانمبول، با اعلام اینکه این دیدار تحت نظارت فیفا برگزار شده، از اظهار نظر در این‌باره خودداری کرد.

اما کمیته انضباطی فیفا پس از ابلاغ حکم جریمه مالی دو‌ فدراسیون اعلام‌کرد، تاریخ و مکان برگزاری مجدد بازی را تعیین خواهد کرد.

برزیل آرژانتین
برزیل آرژانتین

هر دو‌فدراسیون برزیل و‌ آرژانتین به این حکم اعتراض کردند، اما کمیته استیناف فیفا روز دوشنبه نوزدهم اردیبهشت، حکم کمیته انضباطی فیفا مبنی بر تکرار دیدار برزیل و‌ آرژانتین را تایید کرد.

در اطلاعیه کمیته استیناف فیفا آمده است که «کمیته استیناف با تحلیل اظهارات هر دو طرف، و در نظر گرفتن همه شرایط پرونده، دستور به تکرار مسابقه می دهد . ضمن آنکه، حکم جریمه ۵۰ هزار فرانک سوئیس که برای هر دو فدراسیون صادر شده به قوت خود باقی است.»

پیشتر کمیته انضباطی فیفا، برزیل را به دلیل عدم اطمینان از برقراری نظم و امنیت به عنوان میزبان به ۵۰۰ هزار فرانک و‌ آرژانتین را به دلیل عدم رعایت تعهدات مربوط به انضباط و ایمنی، آمادگی و شرکت در مسابقه به ۲۰۰ هزار فرانک ‌سوییس جریمه کرده بود که کمیته استیناف به ترتیب این جرایم را به ۲۵۰ هزار فرانک برای فدراسیون برزیل و ۱۰۰ هزار فرانک سوییس برای اتحادیه فوتبال آرژانتین کاهش داد. این درحالی است که ماه گذشته آرژانتین از تسلیم درخواست تجدید نظر خود به دادگاه داوری ورزش خبر داده بود.

تیمهای برزیل و آرژانتین پیشتر به عنوان تیمهای اول و دوم منطقه کانمبول جواز حضور در جام جهانی۲۰۲۲ قطر را کسب کرده‌اند و قرار است در ماه ژوئن، در یک بازی دوستانه بین‌المللی در زمین کریکت ملبورن با هم دیدار کنند.

XS
SM
MD
LG