لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۵

درگیری معترضان با پلیس در کابل چهار کشته برجای گذاشت


درگیری معترضان و پلیس دست کم چهار کشته بر جای گذاشت.
درگیری معترضان و پلیس دست کم چهار کشته بر جای گذاشت.

روز جمعه صدها نفر در يک تظاهرات اعتراضی در کابل شرکت کرده و بعضی از آنها خواستار کناره‌گيری دولت به رهبری اشرف غنی رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی شدند. تلاش معترضان برای نزدیک شدن به کاخ ریاست جمهوری به درگیری پلیس انجامید که دست کم چهار نفر از معترضان کشته شدند.

اين تظاهرات در پی حملۀ افراط‌گرايان در روز چهارشنبه صورت گرفت که طی آن بيش از ۹۰ نفر کشته و ۴۵۰ نفر زخمی شدند. از زمان بيرون رفتن نيروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ تاکنون، حملۀ روز چهارشنبه يکی از بدترين حملات افراط‌گرايان بود.

در تظاهرات روز جمعه هنگامی که اعتراض‌کنندگان سعی داشتند به جادۀ منتهی به کاخ رياست جمهوری نزديک شوند، ماموران انتظامی برای متفرق کردن آنان، ابتدا تير هوايی شليک کردند.

معترضان به ناتوانی دولت سعی در نزدیک شدن به کاخ ریاست جمهوری داشتند که با مقاومت پلیس مواجه شدند.
معترضان به ناتوانی دولت سعی در نزدیک شدن به کاخ ریاست جمهوری داشتند که با مقاومت پلیس مواجه شدند.

خبرگزاری های رویترز و فرانسه به نقل از مقامات دولتی اعلام کردند دست کم ۴ نفر در درگیری پلیس و معترضان کشته شده اند. برخی منابع محلی کشته ها را تا ۷ نفر نیز اعلام کردند. حدود ۲۰ نفر نیز زخمی شده اند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان بعد از این درگیری ها در یک پیام تلویزیونی با ابراز تاسف از کشته شدن برخی معترضان، وعده داد دولت درباره خشونت پلیس تحقیق می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG