لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

طرح دو حزبی منع کمک به افغانستان به سقوط کابل می انجامد


یک سرباز ارتش افغانستان

طرحی در کنگره آمریکا ارائه شده است که در صورت تصویب بودجه جنگ افغانستان را از اکتبر ۲۰۱۹ قطع می کند.

آنتونی کوردزمن، از مدیران پیشین وزارت دفاع آمریکا، می گوید این پیامی حاکی از سقوط ناگزیر دولت افغانستان به گروه های افراطی و قدرت های منطقه ای چون روسیه و ایران است: «این طرح رسما به تمام منطقه و همچنین گروه های تروریستی می گوید که دولت افغانستان شانسی برای نجات ندارد. آن چه اتفاق می افتد این است که تمام بخش نوین اقتصاد افغانستان که به شدت به کمک های خارجی وابسته است سقوط خواهد کرد. صحبت از فروپاشی کشور نیست، صحبت از انفجار کشور است.»

این طرح را ماه مارس والتر جونز، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ایالات کارولینای شمالی، و جان گرامندی، عضو دموکرات مجلس نمایندگان ازکالیفرنیا، ارائه کردند.

فعالیت های سفارت آمریکا در افغانستان و گردآوری اطلاعات در آن کشور تنها مواردی است که از این طرح پیشنهادی قطع کمک های آمریکا به افغانستان مستثنی شده است.

این طرح تا کنون از حمایت سه جمهوریخواه و شش دموکرات برخوردار است. تنظیم کنندگان آن می کوشند بحث ضرورت ادامه حضور آمریکا در افغانستان را به صحن کنگره بکشانند.

افغانستان طی یک دهه گذشته بیش از یکصد میلیارد دلار کمک خارجی دریافت کرده که عمده آن توسط آمریکا پرداخت شده است. اما بازسازی زیرساخت های افغانستان به طور گسترده ای ناموفق بوده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG