لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۸

ابراز انزجار آمریکا از اعدام معترضان در ایران


ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی گفت:«این اعدام‌ها منزجرکننده و غیرقابل قبول است.»

ند پرایس، در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود با ابراز نگرانی از اینکه مقامات جمهوری اسلامی جوانان را هدف سرکوب و اعدام‌ها قرار داده‌اند گفت: «ایالات متحده نسبت به احتمال اعدام قریب‌الوقوع شمار دیگری از جوانان بازداشتی که حکم اعدام برای آنها صادر شده نگران است.»

او محاکمه بازداشت‌شدگان اعتراضات را ساختگی و دور از عدالت خواند و افزود: «اعدام معترضان، یکی از اجزای عمدهء ماشین سرکوب جمهوری اسلامی است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با ابراز خرسندی از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی جنایات جمهوری اسلامی، آن را اقدامی بسیار مهم برای نظارت بر عملکرد جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: «در این راستا دولت بایدن به این کمیته کمک خواهد کرد.»

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه ۲۴ نوامبر قطعنامه‌ای مبنی بر تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب مستقل بین المللی در خصوص اعتراضات ایران و سرکوب معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی تصویب کرد.

این کمیته وظیفه دارد شواهد مربوط به نقض موازین حقوق بشر را با هدف شناسایی مقامات مسئول و پیگرد قضایی آن‌ها جمع‌آوری کند.

گفتنی است جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم روز دوشنبه در پاسخ به پرسش صدای آمریکا درباره اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، و ادامه صدور احکام اعدام برای معترضان گفت دولت آمریکا به همراه شرکایش به اعمال هزینه و فشار بر جمهوری اسلامی ادامه می‌دهد.

او که به همراه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در مکزیک به سر می‌برد، گفت: «این سطح دیگری از وحشیگری حکومت ایران است که آبروی مردم خود، آزادی بیان آنها و در این مورد، جان آنها را درهم می‌شکند. غارت جان مردم صرفا برای اعتراض مسالمت آمیز نفرت‌انگیز است و ما سرکوب وحشیانه دولت ایران علیه مردم خود را محکوم کرده‌ایم.»

آقای سالیوان افزود: «ما قویا در حمایت از این افراد و تمایل آنها برای بیان حقوق و کرامت خود صحبت کرده‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد و بر آنها با همکاری متحدان و شرکایمان هزینه‌ تحمیل می‌کنیم. ما به تلاش خود برای کمک به مردم ایران ادامه خواهیم داد تا ابزاری برای برقراری ارتباط موثر با یکدیگر و با جهان داشته باشند.»

XS
SM
MD
LG