لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

تحقیق درباره هک شدن سیستم اداره آب در پنسیلونیا؛ یک گروه حامی جمهوری اسلامی مدعی این حمله شد


آرشیو
آرشیو

مقامات فدرال آمریکا پس از آن که یک گروه حامی جمهوری اسلامی هفته گذشته مدعی شد سیستم اداره آب در ایالت پنسیلوانیا را هک کرده است، تحقیق در این باره را آغاز کردند.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، یکی از نمایندگان کنگره ایالتی پنسیلوانیا و مقامات سازمان آب، این حمله سایبری و تحقیقات فدرال درباره ادعای یک گروه هکری حامی حکومت ایران را تأیید کردند.

رابرت جی بیبل، مسئول اداره آب منطقه «پیتسبورگ» به سی‌ان‌ان گفت که این گروه هفته گذشته ادعا کرد که سیستم‌های منطقه «آلیکوییپا» را هک کرده است، ولی خدمات و کیفیت آب تحت تاثیر قرار نگرفت.

این حادثه یکی از چندین موردی است که نگرانی‌های فزاینده در مورد هکرهای طرفدار حکومت ایران و آسیب‌پذیری زیرساخت‌های آمریکا را برجسته می‌کند.

مقامات نگران هستند که حملات سایبری به شرکت‌ها یا ارائه‌دهندگان خدمات می‌تواند در عملکرد اپراتورهای زیرساخت‌های حیاتی، از جمله بیمارستان‌ها و شرکت‌های خدماتی اخلال ایجاد کند.

به گفته مدیر کل اداره آب شهری آلیکوییپا، کارمندان جمعه گذشته با صفحه خالی رایانه‌ای مواجه شدند که به کنترل پمپ‌ها و انتقال آب در ایستگاه کمک می‌کند. او در ادامه افزود که پس از تعویض باتری، صفحه قرمزرنگی با علامت اخطار «هک» ظاهر، و بلافاصله سیستم خاموش شد.

به گفته این مدیر، تأسیسات دیگری تحت تأثیر این حمله قرار نگرفت و کیفیت و انتقال آب «در هیچ نقطه‌ای» مختل نشد. او در ادامه افزود که مقامات ایالتی و فدرال شنبه در جریان این حمله قرار گرفتند و تحقیقات آغاز شد.

متیو موتس، رئیس اداره آب آلیکوییپا می‌گوید دستگاهی که هک شد از سیستمی استفاده می‌کند که دارای قطعات ساخته شده توسط اسرائیل است.

گروه هکری مذکور مسئولیت این حمله را در شبکه اجتماعی ایکس برعهده نگرفته است، اما مسئولیت هک کردن چندین ایستگاه تصفیه آب در اسرائیل را از هنگام حملات ۱۵ مهر به عهده گرفته است. این ادعاها هنوز از طرف سی‌ان‌ان تأیید نشده است.

این شبکه خبری تلاش می‌کند تا با مقامات اسرائیلی برای اظهارنظر در این باره تماس بگیرد.

بیمارستان‌ها مجبور به تغییر مسیر آمبولانس ها شدند

اخیرا یک حمله سایبری چند بیمارستان در برخی ایالت‌های آمریکا را هدف قرار داد و برنامه‌های معمول ارائه خدمات درمانی را در روز شکرگزاری تغییر داد.

یک برنامه جدید فدرال با هدف هشدار دادن به شرکت‌های مهم آمریکایی در برابر حملات باج‌افزار آسیب‌پذیر راه‌اندازی شده است. آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت آمریکا می‌گوید به ۶۰ سازمان در بخش‌هایی از جمله مراقبت‌های بهداشتی و آب هشدار داده است که در برابر چنین حملاتی آسیب‌پذیر هستند.

پس از اینکه هکرهای مظنون ایرانی ادعای مجموعه‌ای از حملات اخیر به دوربین‌های امنیتی اسرائیل را دادند، مقامات اسرائیلی و آمریکایی نسبت به حملات احتمالی باج‌افزاری ابراز نگرانی کردند.

پلیس فدرال آمریکا، هکرهای تحت حمایت جمهوری اسلامی را به تلاش برای هک بیمارستان کودکان بوستون در سال ۲۰۲۱ متهم کرده است که خطری برای بیماران ایجاد نکرد اما موجب نگرانی مقامات آمریکایی شد. تهران این اتهام را رد می‌کند.

یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، به سی‌ان‌ان گفته است که در هفته‌های اخیر، مقامات آمریکایی برای سناریوی مشابهی آماده می‌شوند که در آن هکرهای ایرانی یک حمله مخرب به زیرساخت‌های حیاتی آمریکا انجام می‌دهند.

XS
SM
MD
LG