لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۱

آمریکا سن تزریق دز یادآور فایزر را کاهش داد؛ هشدار در مورد نابرابری در دسترسی عمومی به واکسن


در حالی که آمریکا سن تزریق دز یادآور واکسن فایزر را به ۱۶ سال کاهش داده است، گروه مشاوران سازمان بهداشت جهانی تزریق دز یادآور را به عموم مردم توصیه نمی‌کند. این سازمان نسبت به نابرابری در دسترسی جهانی به واکسن نیز هشدار داده است.

سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا تزریق واکسن فایزر به افراد ۱۶ و ۱۷ ساله را، حداقل شش ماه پس از دریافت دومین دز واکسن، تأیید کرد. به این ترتیب، چندین میلیون نوجوان در ایالات متحده می‌توانند دز یادآور را دریافت کنند.

این تصمیم در حالی گرفته می‌شود که آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد گونه جدید امیکرون، قدرت دو دز واکسن فایزر را کاهش می‌دهد.

نزدیک به ۵۰ میلیون آمریکایی - یک چهارم کسانی که کاملاً واکسینه شده‌اند - دز یادآور خود را نیز زده‌اند. واکسن‌های مدرنا و جانسون فعلا تنها برای افراد ۱۸ سال به بالا مجوز مصرف اضطراری دارند.

حمایت کارشناسان بهداشتی از تزریق دز یادآور در پی شیوع گونه امیکرون افزایش یافته است.

کمیته تخصصی سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا در ماه سپتامبر، درخواست فایزر را برای دادن مجوز دز یادآور به نوجوانان ۱۶ و ۱۷ ساله رد کرد که دلیل عمده آن، نگرانی بابت نوعی عارضه نادر التهاب عضله قلب به ویژه در مردان جوان بود.

اما این عارضه در افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند نیز مشاهده شده است.

از طرفی، سازمان بهداشت جهانی بار دیگر در مورد کارزار گسترده تزریق دزهای یادآور در کشورهای ثروتمندتر، که منجر به شکاف بیشتر در دسترسی مردم دنیا به واکسن می‌شود، هشدار داد.

مقامات دولت آمریکا می‌گویند تعمیم دزهای یادآور، کمک‌های مالی به کشورهای دیگر را محدود نمی‌کند. کاخ سفید می‌گوید ایالات متحده متعهد شده است ۱.۲ میلیارد دز واکسن به کشورهای نیازمند اختصاص دهد، که این رقم از مجموع دزهای اهدایی کشورهای دیگر بیشتر است.

نتایج اولیه واکسن فایزر که دو روز پیش منتشر شد نشان می‌دهد خون افرادی که دو دز واکسن دریافت کرده بودند، حاوی سطح بسیار پایین‌تری از آنتی‌بادی در برابر گونه امیکرون بود.

XS
SM
MD
LG