لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

پس از فایزر، مدرنا نیز برای تزریق دز چهارم واکسن درخواست مجوز کرد


همزمان با افزایش موارد ابتلا به کرونا در برخی از نقاط جهان و نگرانی‌ها از ظهور موج جدید همه‌گیری، شرکت مدرنا خواهان کسب مجوز مصرف اضطراری برای تزریق چهارمین دز واکسن شد.

این شرکت اعلام کرد که درخواستش برای دومین دُز یادآور، همه بزرگسالان بالای ۱۸ سال را در بر‌می‌گیرد.

قدرت دز یادآور مدرنا، نصف دز نوبت اول و دوم آن است. هر دز واکسن فایزر حاوی ۳۰ میکروگرم «ام‌آر‌ان‌ای» است، در حالی که هر دز مدرنا ۱۰۰ میکروگرم «ام‌آر‌ان‌ای» دارد.

شرکت فایزر نیز درخواست خود را برای چهارمین دز واکسن - دومین دز یادآور- به سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا ارسال کرده، اما تنها برای گروه سنی بالای ۶۵ سال درخواست مجوز کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مدرنا در مورد اثربخشی دز چهارم واکسن خود جزئیاتی ارائه نداده، اما می‌گوید درخواستش برای دریافت مجوز بر اساس داده‌هایی است که پس از ظهور سویه اُمیکرون در آمریکا و اسرائیل منتشر شده است.

اسرائیل مدتی است تزریق دومین دز یادآور را آغاز کرده است، اما برخی از داده‌ها نشان داد که دز چهارم واکسن تنها سطح آنتی‌بادی را به همان میزان پس از دز سوم می‌رساند و در برابر ابتلای مجدد به ویژه با امیکرون تأثیر چشمگیری ندارد.

داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نشان می‌دهد اثربخشی واکسن با گذشت زمان کاهش می‌یابد و تزریق دز سوم به بازیابی این اثر کمک می‌کند. با این حال، اطلاعات جامعی بر اساس سن یا وضعیت سلامتی در این رابطه منتشر نشده است.

در حالی که موارد ابتلا به کرونا در بسیاری از نقاط جهان از جمله آمریکا در حال کاهش است، چین و برخی از نقاط اروپا از جمله بریتانیا با افزایش موارد ابتلا و بستری روبرو شده‌اند.

XS
SM
MD
LG