لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

اولین واکسن شرکت فایزر برای جلوگیری از عفونت‌های حاد تنفسی نوزادان تایید شد


سازمان غذا و داروی آمریکا، روز دوشنبه اولین واکسن شرکت فایزر به نام «ابریسوو» برای جلوگیری از عفونت‌های حاد تنفسی نوزادان را تایید کرد.

این واکسن با هدف جلوگیری از عفونت‌های حاد تنفسی نوزادان در بدو تولد ـ برای مادران باردار در سه ماهه سوم بارداری آن‌ها ـ تجویز می‌شود.

نشریه هیل در گزارشی نوشت در شرایطی‌که پیش‌تر این دارو برای جلوگیری از عفونت‌های تنفسی افراد مسن تایید شده بود، کمیته مشورتی سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا، استفاده از این واکسن را به صورت تزریق تک‌دوز برای مادران بین هفته‌های ۳۲ تا ۳۶ بارداری توصیه می‌کند.

همچنین این تاییدیه سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا به تاثیر عفونت‌های حاد تنفسی بر نوزادان می‌پردازد؛ گروهی که در برابر بیماری‌های شدید تنفسی آسیب‌پذیرتر هستند.

همزمان آزمایش‌های بالینی نشان داد که این واکسن خطر ابتلا به بیماری‌های دستگاه تنفسی را تقریبا ۸۲ درصد در ۹۰ روز اول پس از تولد و حدود ۷۰ درصد در ۱۸۰ روز اول کاهش می‌دهد.

با این حال، سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا به دلیل نگرانی‌ها در مورد زایمان زودرس و عوارض جانبی، خواستار پژوهش‌های پس از بازاریابی از شرکت فایزر شد.

بر پایه این گزارش، موارد عفونت‌های حاد تنفسی معمولا در پاییز افزایش یافته و در زمستان به اوج خود می‌رسد و نوزادان و کودکان خردسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ماه گذشته نیز سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا، اولین دارو برای محافظت از نوزادان در برابر ویروس سین‌سیشیال تنفسی (آر اِس‌وی) را تأیید کرد که به صورت آمپول تزریق می‌شود.

XS
SM
MD
LG