لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

تحقیق کنگره درباره بمبگذاری بوستون


مقامات امنیتی ارشد آمریکا این هفته درباره انفجار در ماراتن بوستون مورد سوال و جواب قرار می گیرند. کنگره آمریکا قصد دارد دراین باره تحقیق کند که آیا اف بی‌آی، در مورد اطلاعاتی که از مصاحبه با تامرلان سارنایف بدست آورده بود ناکارآمد عمل کرده است یا خیر. تامرلان ماه‌ها پیش در آخرین مصاحبه با ماموران امنیتی گفته بود که در سال ۲۰۱۲ مدت شش ماه را در داغستان و چچن گذرانده است.

مقامات روسی قبلا درباره احتمال ارتباط تامرلان ۲۶ ساله با افراط گرایان هشدار داده بود. تامرلان روز جمعه گذشته در جریان تعقیب و گریز با پلیس بوستون کشته شد. اف بی‌آی هشدار روسیه را جدی نگرفته و تامرلان را تهدیدی بالقوه در نظر نگرفته بود.

سناتور دایان فینشتاین، رئیس کمیته اطلاعات و امنیت سنا می گوید کمیته تحت نظارتش، در جلسه استماع عصر سه شنبه در پشت درهای بسته مسائل فوق را بررسی خواهد کرد. مجلس نمایندگان آمریکا و مجلس سنا نیز در روزهای آینده در جریان جزئیات قرار خواهند گرفت.

مقامهای آمریکایی، روز دوشنبه مظنون بمبگذاری بوستون را رسما متهم به استفاده از سلاح کشتار جمعی کردند، اتهامی که در صورت محکومیت میتواند مجازات اعدام را بهمراه داشته باشد.

در انفجارهای دو گانه در نزدیک خط پایان ماراتن بوستون سه نفر کشته و حدود ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

جوهر سارنایف در جریان عملیات تعقیب پلیس به شدت مجروح شده و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است. دادگاه اولیه او ۳۰ ماه مه برگزار می شود.

اریک هولدر، دادستان کل گفته است: «کسانی که شهروندان بی‌گناه آمریکا را هدف قرار می دهند و در شهرهای ما وحشت افکنی می کنند عدالت در موردشان به اجرا در می آید. ما مجریان این اقدامات وحشیانه را تا آخرین مرحله قانون مسئول می دانیم.»

مسئولان می گویند که برادران سارنایف احتمالا با یک شبکه بزرگتر تروریستی در ارتباط نبودند و راساً اقدام کرده اند. انگیزه احتمالی آنان نیز نامشخص است.

تامرلان و جوهر سارنایف در نوجوانی به آمریکا مهاجرت کردند.


جوهر سارنایف از ناحیه گردن زخمی است و هنوز معلوم نیست که زخم های وی ناشی از تیراندازی پلیس و یا خودزنی است. گفته می شود که او پرسشها را کتبی جواب میدهد.

بوستون یک شهر بزرگ در شمال شرق آمریکا است و ساکنان آن روز دوشنبه و یکهفته پس از این واقعه تروریستی، در ساعت 2:50 بعد ازظهر با چند ثانیه سکوت یاد قربانیان را گرامی داشتند.
XS
SM
MD
LG