لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

وبسایت چچنی: ارتباطی با وقایع بوستون نداریم


یک وب سایت جهادی و مورد استفاده جنبش اسلام گرای ایجاد شده توسط یک گروه شبه نظامی چچنی هر گونه ارتباط با بمب گذاری های مرگبار ماراتون بوستون را تکذیب کردکه دو چچنی تبار عامل آن بودند.

اطلاعیه ای که در این وب سایت منتشر شد می گوید مجاهدین چچنی علیه آمریکا نمی جنگند، و می افزاید «ما با روسیه می جنگیم که نه تنها برای اشغال چچن مقصر است، بلکه در جنایات شنیع علیه مسلمانان نیز درگیر است».

اطلاعیه ، امضای فرماندهی مجاهدین امارت قفقاز در ناحیه داغستان را دارد .

مقامات آمریکائی اکنون در باره سفری تحقیق می کنند که یکی از مظنونین در بمب گذاری ها پیشتر به چچن و داغستان، دو جمهوری عموما مسلمان نشین در منطقه قفقاز روسیه،انجام داده است.

سوابق مسافرتی نشان می دهد «تامرلان سارنایف»، مظنون ۲۶ ساله، که روز جمعه طی تیراندازی پلیس درگذشت، در سال ۲۰۱۲ شش ماه در داغستان بوده است.

برادر کوچکترش، «جوهر سارنایف»، روز جمعه پس از عملیات گسترده و تعقیبی پلیس، که ۲۴ ساعت طول کشید، دستگیر شد و اکنون در بیمارستانی در بوستون بستری و تحت نظر است .
بازجویی از وی هنگامی انجام خواهد گرفت که شرایط جسمانی او مساعد تشخیص داده شود.

موضوع های مرتبط با دستگیری «جوهر» در دستور جلسه امنیت ملی آمریکا بود که روز شنبه در کاخ سفید برگزارشد.

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید در اطلاعیه ای می گوید جانت ناپولیتانو، وزیر امنیت داخلی‌دولت اوباما، و اریک هولدر دادستان کًل آمریکا نیز جزو شرکت کنندگان در این جلسه بودند.

درهمین حال باراک اوباما، که توسط گروه اطلاعاتی ‌خود در جریان تلاش‌های مبارزه با تروریسم و حفظ امنیت امریکائی‌ها قرار دارد ، ضمن تحسین از اقداماتی که توسط پلیس در واکنش به بمب گذاریها انجام گرفت بر لزوم گرد آوری اطلاعات برای پاسخ به پرسش‌های نا تمامی تاکید گذاشت که در باره این حمله تروریستی وجود دارد.

آقای اوباما در سخنانی که جمعه شب مستقیما از کاخ سفید خطاب به مردم آمریکا، از جمله ساکنین بوستونی، از تلویزیون پخش شد گفت یکی از پرسش های فعلا بی جواب این است که چرا و چگونه این دوجوانی که در آمریکا بزرگ شدند و در اینجا درس خواندند، به چنین خشونتی جذب شدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنانش گفت باید روشن شود چگونه این دو جوان حمله ای تروریستی علیه ماراتون بوستون را طرح ریزی و به انجام رساندند، و آیا کمکی هم در این زمینه داشته اند؟

آقای اوباما گفت این ها بخشی از پرسش هائی است که خانواده قربانیان حق دارند پاسخ آنها را داشته باشند.
XS
SM
MD
LG