لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

اختصاصی؛ وکیل فاطمه سپهری خواهان توقف اجرای حکم این زندانی سیاسی شد


فاطمه سپهری
فاطمه سپهری

وکیل مدافع فاطمه سپهری آخرین وضعیت این زندانی سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در زندان وکیل‌آباد مشهد را شرح داد و با تأکید بر محرومیت از مراقبت‌های درمانی پس از جراحی، خواهان آزادی او شد.

خسرو علی‌کردی، با اعلام پذیرش وکالت فاطمه سپهری، روز سه‌شنبه ۱۸ مهر در پیامی اختصاصی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که موکلش «پس از انجام عمل سخت، پیچیده، و حساس قلب باز» و «پس از گذراندن مدت کوتاهی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان قائم مشهد، شنبه به زندان وکیل‌آباد منتقل شده» است.

او با بیان این که «با توجه به حساسیت عمل جراحی صورت گرفته و این که دوران نقاهت باید در فضایی کاملا ایزوله سپری بشود»، تأکید کرد که محل نگهداری فاطمه سپهری در زندان «فاقد کمترین استاندارد در دوران پس از عمل جراحی است» و «ممکن است مخاطرات جانی برای او فراهم کند.»

خسرو علی‌کردی همچنین با تأکید بر این که قانونگذار «توقف اجرای حکم» را در چنین شرایطی پیش‌بینی کرده، از رئیس قوه قضاییه خواست «دستور فوری برای آزادی فاطمه سپهری صادر کند.»

این وکیل دادگستری همچنین در پیام‌رسان «ایکس» نوشت، فاطمه سپهری به «مراقبت‌های خاص بعد از عمل» نیاز دارد و «قادر به تحمل حبس نیست.»

علی‌کردی از مقامات قضایی خواست ماده ۵۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری را در پرونده موکلش اعمال کنند.

یک هفته پس از جراحی قلب باز فاطمه سپهری، مقامات قضایی جمهوری اسلامی او را «بدون اطلاع خانواده» از بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان به زندان وکیل‌آباد مشهد بردند.

مادر فاطمه سپهری روز یک‌شنبه ۱۶ مهر اعلام کرد که «با مراجعه خانواده به زندان وکیل‌آباد، نتوانستیم با او در زندان ملاقات و یا تلفنی صحبت کنیم.»

او با تأکید بر این که «خیلی نگران» دخترش فاطمه سپهری است و این که «می‌دانیم که او چقدر مریض بود»، وضعیت دیگر فرزندانش حسین و محمدحسین در بازداشت را شرح داد و گفت که «اگر هر گرفتاری و مریضی‌ای برای بچه‌هایم پیش بیاید، آقای خامنه‌ای» و کسانی مسئول هستند که «آنها را مسلح کرده و به جان ملت انداخته» و «امیدوارم به‌زودی زود در دادگاه عدل محاکمه بشوند.»

فاطمه سپهری در فاصله کوتاهی از کشته شدن مهسا امینی و آغاز اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شد و بیش از یک سال است در زندان به سر می‌برد.

محمدحسین سپهری، معلم و فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، پنجم مهر در یک پیام ویدئویی از مقابل بیمارستان قائم، اعلام کرد خواهرش فاطمه سپهری که «در دو سال گذشته سه بار عمل جراحی انجام داده» بود، بر اثر عارضه قلبی به بخش اورژانس بیمارستان منتقل شده است.

این معلم پیام فاطمه سپهری از زندان را بدین شرح اعلام کرد: «خواهرم یک پیام داشت و از من خواست به علی خامنه‌ای بگویم آن علف هرزی که در سال ۵۷ در خاک پاک این مملکت رشد کرد و ما برایش همه چیز دادیم و حتی خون دادیم را تا از ریشه در نیاورم دست‌بردار نیستم! مرگ بر خامنه‌ای لعنت بر خمینی!»

او خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفت: «علی خامنه‌ای! تو که مدام روضه می‌خوانی از زندان‌های هارون، از زندان حجاج [بن یوسف]، از موسی ابن جعفرتان که بی‌گناه در زندان بود، خبر داری در زندان‌های خودت چه خبر است؟ بله خبر داری!»

پس از این اظهارات، محمدحسین سپهری به همراه برادر دیگرش حسین سپهری بازداشت شد.

فاطمه سپهری پیش از بازداشت به صدای آمریکا گفته بود: «مردم جمهوری اسلامی را نمی‌خواهند و این بار کار را تمام خواهند کرد.»

XS
SM
MD
LG