لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

فاطمه سپهری «یک هفته پس از جراحی قلب» به زندان بازگردانده شد


فاطمه سپهری
فاطمه سپهری

یک هفته پس از جراحی قلب باز فاطمه سپهری، مقامات قضایی جمهوری اسلامی او را «بدون اطلاع خانواده» از بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان به زندان وکیل‌آباد مشهد بردند.

مادر فاطمه سپهری، زندانی سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در پیامی ویدئویی که روز یک‌شنبه ۱۶ مهر در حساب «ایکس» برادرش اصغر سپهری منتشر شده، اعلام کرد: «فاطمه سپهری یک هفته در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بود و شنبه ۱۵ مهر، بدون اطلاع خانواده از بیمارستان ترخیص شد. با مراجعه خانواده به زندان وکیل‌آباد، نتوانستیم با او در زندان ملاقات و یا تلفنی صحبت کنیم.»

به گفته مادر این زندانی سیاسی، فاطمه سپهری «به مراقبت‌های ویژه، رژیم غذایی مناسب و مصرف داروهای خاص» نیاز دارد.

مادر فاطمه سپهری با تأکید بر این که «خیلی نگران حال او هستیم»، گفت که «می‌دانیم که او چقدر مریض بود»؛ او همچنین با شرح وضعیت دیگر فرزندانش حسین و محمدحسین در بازداشت، گفت که «اگر هر گرفتاری و مریضی‌ای برای بچه‌هایم پیش بیاید، آقای خامنه‌ای» و کسانی مسئول هستند که «آنها را مسلح کرده و به جان ملت انداخته» و «امیدوارم به‌زودی زود در دادگاه عدل محاکمه بشوند.»

بازگرداندن فاطمه سپهری به زندان بدون سپری کردن دوره کامل درمان در حالی است که بعد از عمل جراحی دست چپ او در ماه اردیبهشت، «مسئولان زندان، مراقبت‌های لازم را انجام ندادند و باعث تشدید درد» شدند.

اصغر سپهری در این گزارش ضمن انتشار پیام ویدئویی مادرش نوشته است: «در حال حاضر، بسیار نگران فاطمه سپهری هستیم و نمی‌دانیم که تحت چه شرایطی و کجا توسط نیروهای اطلاعات نگه‌داری می‌شود.»

جراحی قبل باز فاطمه سپهری روز هفتم مهر و یک روز پس از بازداشت دو برادرش حسین و محمدحسین سپهری صورت گرفته است.

بنا بر این گزارش، حسین سپهری و محمدحسین سپهری که پنج‌شنبه ششم مهر در مقابل بیمارستان قائم مشهد بازداشت شدند، پس از «چهار روز بی‌خبری»، سه‌شنبه ۱۱ مهر «تماس گرفتند و گفتند در زندان وکیل‌آباد هستند» اما آنها نیز «اجازه ملاقات ندارند و تلفن‌شان به‌شدت کنترل می‌شود.»

اصغر سپهری با اعلام این که خسرو علی‌کردی برای دو برادر زندانی‌اش اعلام وکالت کرده، گفت که مقامات قضایی وکالت او را «نپذیرفتند، چون در لیست وکلای مورد تایید قوه قضائیه نیست.»
او تأکید کرد: «هرگونه اتفاقی برای فاطمه سپهری بیافتد، شخص علی خامنه‌ای و عوامل جمهوری اسلامی مسئول خواهند بود.

محمدحسین سپهری، معلم و فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه پنجم مهر در یک پیام ویدئویی از مقابل بیمارستان قائم، محل بستری خواهرش فاطمه سپهری، گفت که این زندانی سیاسی «در دو سال گذشته سه بار عمل جراحی انجام داده» که «سومین بار از طرف زندان» اعزام شده است.

این معلم پیام فاطمه سپهری از زندان را بدین شرح اعلام کرد: «خواهرم یک پیام داشت و از من خواست به علی خامنه‌ای بگویم آن علف هرزی که در سال ۵۷ در خاک پاک این مملکت رشد کرد و ما برایش همه چیز دادیم و حتی خون دادیم را تا از ریشه در نیاورم دست‌بردار نیستم! مرگ بر خامنه‌ای لعنت بر خمینی!»

او خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفت: «علی خامنه‌ای! تو که مدام روضه می‌خوانی از زندان‌های هارون، از زندان حجاج [بن یوسف]، از موسی ابن جعفرتان که بی‌گناه در زندان بود، خبر داری در زندان‌های خودت چه خبر است؟ بله خبر داری!»

پس از این اظهارات، محمدحسین سپهری به همراه برادر دیگرش حسین سپهری بازداشت شد.

فاطمه سپهری که در فاصله کوتاهی از کشته شدن مهسا امینی و آغاز اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شد و بیش از یک سال است در زندان به سر می‌برد، پیش از بازداشت به صدای آمریکا گفته بود: «مردم جمهوری اسلامی را نمی‌خواهند و این بار کار را تمام خواهند کرد.»

XS
SM
MD
LG