لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

نتیجه یک پژوهش علمی: نسبت مستقیم بین مصرف نوشیدنی های شیرین با قطر کمر و بیماری های قلبی


یک بررسی جدید به کسانی که نگران جمع شدن چربی در ناحیه کمر و شکم هستند توصیه می کند از مصرف نوشیدنی های شیرین خودداری کنند. این ماده ای است که امکان ابتلا به دیابت یا بیماری قلبی را افزایش می دهد.

پژوهشگران عضو انجمن قلب آمریکا در گزارشی در نشریه سرکیولیشن می گویند مطالعات نشان داده است رابطه ای مستقیم بین نوشیدنی های شیرین و چربی در اطراف کمر ومعده وجود دارد.

این نوع چربی؛ که به چربی عمیق شهرت دارد، ارگان های داخلی را محاصره می کند و بر نحوه کار برخی هورمون ها در بدن اثر می گذارد. بویژه گمان بر این است که در مقاومت انسولین نقش دارد که به دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی منجر می شود.

یکی از پژوهشگران ارشد این تحقیق گفت شواهد حاکی است بین نوشیدنی های محتوی شیرینی های مصنوعی و بیماری کاردیو وسکولر و دیابت های نوع ۲ ارتباط وجود دارد.

او گفت پیام ما به مصرف کنندگان این است که رهنمودهای تغذیه را رعایت کنند و مراقب شیرینی مصنوعی که از طریق نوشیدنی وارد بدنشان می شود باشند.

پژوهشگران در این مطالعه به عادت نوشیدن در ۱۰۰۳ نفر، نیمی مرد و نیمی زن در میانگین سنی۴۵ سال با توجه به سن، جنسیت و فعالیت بدنی نگاه کردند.

انجمن قلب آمریکا می گوید نوشیدنی های دارای شکر سهم بزرگی در میزان مصرف شکر در آمریکا دارد.

پژوهشگران به زنان توصیه می کنند روزانه بیش از ۱۰۰ کالری از نوشیندی های شیرین شده مصرف نکنند که می تواند آب میوه با شکر افزوده را نیز شامل شود. مردان باید مصرف شکر را به ۱۵۰ کالری محدود کنند.

XS
SM
MD
LG