لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

تعطیلات آخر هفته دیر به رختخواب نروید


اگر شما هم در طول هفته صبح زود بیدار می شوید تا به موقع سر کار بروید، شاید نتیجه تحقیقی که دانشگاه پیتزبرگ آمریکا انجام داده برایتان جالب و حاوی خبر بدی باشد: باید آخر هفته ها و روزهای تعطیل هم سحرخیز باشید.

بنا بر اعلام دانشگاه پیتزبرگ، تحقیق اخیر این دانشگاه نشان می دهد که تغییرات در الگوی خواب در طی هفته می تواند خطر ابتلای فرد به نارسایی های قلبی، دیابت و امراض دیگر را افزایش دهد.

بر اساس این تحقیق، برنامه متغیر خواب که خلاف الگوی طبیعی خواب انسان است و از سوی برنامه های کاری و مسئولیت های دیگر اجتماعی بر فرد تحمیل می شود، تاثیرات مخربی بر سلامتی افراد می گذارد.

پژوهشگران می گویند از بین ۴۴۷ نفری که در این تحقیق شرکت کردند، ۸۵ درصد روزهای تعطیل دیرتر از معمول به رختخواب می رفتند و صبح ها دیرتر هم بیدار می شدند، و آنهایی که اختلاف ساعات خواب و بیداری شان در روز تعطیل و روزهای کاری بیشتر بود، از مشکلات جدی تری چون کلسترول بالا، چاقی، چربی دور شکم و کمر رنج می بردند.

دانشمندان همچنین می گویند الگوی متغیر خواب، نارسایی های قلبی، اختلال متابولیسم و دیابت را نیز به دنبال دارد. به عقیده آنها افراد باید گزینه های بیشتری در مورد نحوه اداره زندگی و کار خود داشته باشند.

در آینده، جوامع شاید مجبور شوند تاثیر سبک زندگی مدرن و وظایف اجتماعی بر خواب و سلامت مردم را بررسی کنند و سیاست هایی را برای بهبود نتیجه وضع کنند.

XS
SM
MD
LG