لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

دادستان تهران بازداشت کارشناس اقتصادی منتقد را تایید کرد


عباس جعفری دولت آبادی - دادستان عمومی و انقلاب تهران
عباس جعفری دولت آبادی - دادستان عمومی و انقلاب تهران

مقامات ایران بازداشت یک اقتصاددان منتقد دولت را تایید کردند. عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران تایید کرده است که سخنان انتقادی فریبرز رییس دانا از طرح موسوم به هدفمندی یارانه ها، علت بازداشت این پژوهشگر اقتصادی بوده است.

آقای رییس دانا ۲۸ آذرماه در منزلش بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دادستان انقلاب تهران روز یکشنبه درباره بازداشت آقای رییس دانا گفت: «مصاحبه وی با رسانه های بیگانه دستگیری وی را تسریع کرد چون وقتی در آستانه اجرای طرح بزرگی هستیم حق نداریم در آن اخلال ایجاد کنیم.»

مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی پیش از این از برخورد با کسانی خبر داده بودند که از آنان به عنوان «اخلالگران اقتصادی» یاد کرده اند.

دولت ایران از چند روز قبل، قیمت سوخت را ۴۰۰ درصد و قیمت نان را حدود دو برابر افزایش داد.

فریبرز رییس دانا، ساعتی پیش از بازداشتش، در مصاحبه ای با تلویزیون بی بی سی فارسی، اعلام کرد طرح دولت محمود احمدی نژاد برای حذف یارانه ها، «پیامد مثبتی برای رفاه همگانی ندارد».به گفته آقای رییس دانا، مسئله هدفمند سازی نیست بلکه تنها می خواهند یارانه ها را حذف کنند.

این پژوهشگر اقتصادی، دولت کنونی را متهم کرد که با پرداخت های ماهانه، در بخشی از اقشار توهم پولی ایجاد کرده است. به گفته آقای رییس دانا، مقامات «به تدریج و قطعه قطعه یارانه ها را حذف کردند مقداری هم پول به حساب ها ریخته اند و از توهم پولی مردم محروم استفاده کردند.». وی همچنین گفت که دولت از امکانات نظامی لازم برای اجرای این طرح برخوردار است.

دادستان تهران گفته است پرونده این پژوهشگر اقتصادی «در دستور کار نیروهای اطلاعاتی و قضایی است.» بازداشت آقای رییس دانا انتقاد استادان دانشگاه و پژوهشگران اقتصادی را به دنبال داشت.

XS
SM
MD
LG