لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۰

برای اخلالگران در اجرای هدفمند کردن یارانه ها مجازات اعدام درخواست شد


منابع خبری ایران بار دیگر از شمارش معکوس برای آغاز هدفمند کردن یارانه ها خبر می دهند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بامداد روز یکشنبه ۱۴ آذر ماه با بیان این موضوع که آخرین اخبار از اجرای مراحل نهایی واریز یارانه های نقدی به حساب متقاضیان و نزدیک شدن به مرحله اصلاح قیمت حامل های انرژی حکایت دارد، اعلام کرد مرحله جدید اجرای طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار و وارد کردن خانوارهای جدید از روز دوشنبه ۱۵ آذر ماه آغاز می شود.

تازه ترین گزارش بانک مرکزی، که روز یکشنبه ۱۴ آذر ماه منتشر شد، با اشاره به رشد دوازده و نیم درصدی شاخص بهای کالاها و خدمات نسبت به آبان ماه سال گذشته، نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به آبان ماه امسال را، نه و هفت دهم درصد اعلام کرد، که نسبت به مدت مشابه در مهر ماه نیم درصد افزایش نشان می دهد.

گزارش دیگری از بانک مرکزی، از قیمت اقلام خوراکی، که در هفته منتهی به پنجم آذر ماه منتشر شد، نشان دهنده افزایش ۱۲۳ درصدی قیمت گوجه فرنگی نسبت به مدت مشابه در سال قبل است. بر اساس همین گزارش، گروه های سبزی های تازه، که گوجه فرنگی هم جزئی از آن است، نسبت به مدت مشابه سال قبل در مجموع ۴۶ درصد گران شده است.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی تورم ناشی از آزاد سازی قیمت ها را خارج از اراده بانک مرکزی عنوان کرده است.

در همین حال، خبرگزاری کار ایران (ایلنا) بامداد روز یکشنبه ۱۴ آذر ماه، از قول محمود دودانگه، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر بازرگانی، از افزایش قیمت نان در واحدهای دولتی خبر داد.

روزنامه خبر، در شماره روز یکشنبه ۱۴ آذر ماه خود، قیمت بنزین طی ۳۲ سال گذشته را بررسی کرده است، و از ۴۰۰ برابر شدن قیمت بنزین در این مدت خبر می دهد.

عزت الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، از دستگاه قضایی خواست برای «اخلاگران» در اجرای هدفمند کردن یارانه ها مجازات اعدام در نظر گرفته شود.

در واکنش به همین در خواست، پایگاه خبری تحلیلی فرارو، بعد از ظهر روز یکشنبه ۱۴ آذر ماه نوشته است، با نزدیکی هر چه بیش تر به آغاز اجرای هدفمندی یارانه ها، دغدغه در این باره نیز افزایش یافته است. دغدغه ای که جدای از موضوع اجرای این قانون اقتصادی رنگ و بوی امنیتی و سیاسی نیز به خود گرفته است.

XS
SM
MD
LG