لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

دعوای رسانه‌ای بالا گرفت؛ «فرهیختگان» از بی‌کفایتی دولت می‌نویسد؛ روزنامه «ایران» از فیش حقوقی در دانشگاه آزاد


محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی
محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

روزنامه‌ فرهیختگان، وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی، رویکرد انتقادی از عملکرد دولت به خود گرفته و در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی مبنی بر «بی کفایتی دولت» در بخش‌های مختلف منتشر کرده و حالا روزنامه ایران، وابسته به دولت نیز در پاسخ به این روزنامه از فیش حقوق میلیونی رئیس این دانشگاه نوشته است.

ارگان مطبوعاتی دولت نوشته که پس از فوت [اکبر] هاشمی رفسنجانی و انجام تغییرات کلان مدیریتی در این دانشگاه و تغییر رئیس آن، انتظار می‌رفت تا ایجاد شفافیت و تغییر در قوانین و مقررات در «راستای ایجاد عدالت و فساد ستیزی» در دستور کار مدیران جدید قرار بگیرد، «اما گویا مسئولیت بدون شفافیت، پایش، نظارت و پاسخگویی، به مذاق مدیران جدید نیز خوش آمده است.»

مرداد ماه ۱۳۹۹، زمانی که محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بود، انتشار فیش حقوقی او در دو مجموعه (دانشگاه آزاد و دانشگاه بهشتی) به مبلغ حدود ۴۵ میلیون تومان در ماه، جنجال زیادی برپا کرد. گزارش روزنامه ایران با بازخوانی آن ماجرا از استمرار «عدم شفافیت خصوصاً در مسائل مالی در دانشگاه آزاد اسلامی» شکایت کرده است.

روزنامه ایران با استناد به نبود نظارت بر دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرده است این دانشگاه «شترمرغی است که هر جا منفعت اقتضا کند به شکل یکی از دو حیوان درمی‌آید.»

در این مطلب آمده است: «همان‌طور که از اسمش پیداست مسئولان این دانشگاه می‌خواهند از هر حیث آزاد باشند.» روزنامه ایران در این گزارش خواستار پاسخگو و نظارت پذیر شدن دانشگاه آزاد شده است.

از سوی دیگر، روزنامه فرهیختگان که بصورت مستقیم دولت را نقد می‌کند در شماره روز چهاردهم مرداد ماه خود در مطلبی به قلم مدیر مسئول خود با ذکر «سیاهه‌ای از حلقه‌ای» که دولت رئیسی را در محاصره خود گرفته، نوشت: «دولت را رفع حصر کنید.»

این روزنامه در تیرماه سال جاری نیز در انتقاد از رسانه‌های دولت نوشته بود که «ما یک ویرانه تحویل گرفتیم» جمله‌ای است که «تقریبا در ادبیات دولت‌های مختلف مشترک است. اما تیم رسانه‌ای دولت باید به‌طور جدی به این مساله فکر کند که تمرکز بیش از حد بر این موضوع و غفلت از نگاه ایجابی چقدر در افکار عمومی کار می‌کند؟»

روزنامه فرهیختگان حتی در مصاحبه‌ای به سراغ احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و پدر زن ابراهیم رئیسی رفته و به نقل از او تیتر زده بود که «به دولت سیزدهم هم نقد دارم.»

XS
SM
MD
LG