لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

فرامرز اصلانی: آرزویم این است که بتوانم در تخت جمشید یک اجرا داشته باشم


فرامرز اصلانی، آهنگساز، شاعر، ترانه سرا، نوزانده گیتار و سه‌تار و خوانندهٔ موسیقی پاپ ایرانی به پرسش های خوانندگان سايت بخش فارسی صدای آمریکا پاسخ می دهد. آقای اصلانی که در روزهای گذشته تور کنسرت های تازه خود را به مناسبت انتشار آلبوم جدید «خط سوم» از شرق آمریکا آغاز کرده است شخصأ یکایک سئوالات خوانندگان سایت را خوانده است و با درنظرگرفتن محدود بودن تعداد سئوالات کوشیده است تا به سئوالاتی پاسخ دهد که بیشتر مورد توجه پرسش کنندگان بوده است:

۱ - من رحیم ورناصری قندعلی از مسجدسلیمان از استان خوزستان هستم، می خواستم اگه ممکنه از آقای اصلانی بپرسید آیا واقعاً اصالت شما مسجدسلیمانی هست یا خیر؟ تو رو خدا خیلی برام مهمه اگه ممکنه جواب این سئوال بنده را بدهند.
فرامرز اصلانی
– دوست عزیز، میتونم خیلی راحت بگم که من اهل ایرانم یعنی اهل همه جای ایرانم که خوب البته مسلما شامل مسجد سیلمان هم می شود.

۲ - سلام آقای اصلانی، شما سری قبل که اومدین تو صدای آمریکا صحبت از این بود که آلبوم جدیدتون میخواد به بازار بیاد. این آلبوم آیا به بازار آمده است یا اینکه هنوز خبری نیست؟ (مینا از تهران)
فرامرزاصلانی
: آلبوم من روز ۱۵ اکتبر منتشر شد و در داخل ایران هم از همان روز از طریق کمپانی «پالاپال» پخش شده است. این دوکنسرت اخیر هم که یکی در دانشگاه مریلند و دیگری در «راتگرز یونیورستیی» در شرق آمریکا دوشب پیاپی یعنی ۱۵ و ۱۶ اکتبر اجرا شد، به مناسبت انتشار این آلبوم بوده است. من در این دو کنسرت روی صحنه بیشتر به اجرای آهنگ های این آلبوم تازه پرداختم و البته نه تنها آهنگ های جدید بلکه بسیاری از آهنگ های خاطره انگیز قدیمی را هم اجرا کردم.

۳ - سلام می خواستم از آقای اصلانی بپرسید کدوم یک از کارهاشونو بیشتر دوست دارن و یا اون کارسبب موفقیتشون در عرصه موسیقی شده؟ با تشکر، حسین از مازندران
فرامرز اصلانی
– بگذارید اینطوری توضیح بدم که البته فرزند اول من «اگه یه روز» بوده ولی از بابت فورم کار در آلبوم قبلی و آلبوم جدیدم یکی دو تا کار دارم که آن ها را هم خیلی دوست دارم. مثلا در آلبوم خط سوم در آهنگی به همین نام اشاره ای هست به یکی از مقالات شمس تبریزی که اینگونه آمده که ...و آن خطاط سه خط نوشتی ....آن خط سوم منم. یک شعر دیگه هم در همین آلبوم تازه از «شیخ بهایی» دارم که خیلی جالبه و خوب البته در این آلبوم دو تا دخترانم هم با من همخوانی کرده اند و به همین دلیل هم من این دو ترانه را خیلی بیشتردوست دارم. در پاسخ به بخش دوم سئوال شما باید بگویم «اگه یه روز» در واقع موجب موفقیت من شد ولی حقیقتا چون من هرگز سعی نمی کنم یک آهنگ خیلی خوب را بگذارم توی یک آلبوم و بقیه آن را با آهنگ های نه چندان خوب پر کنم بنابراین باید بگویم که تمام آهنگ هام رو دوست دارم. حقیقتا این طور است. چون اگرآن ها را دوست نداشتم نمی ساختمشون و اصلا در آلبوم هایم نمی گذاشتم.

۴ - سلام آقای اصلانی من عاشق آهنگ های شما به خصوص آهنگ سفر و دستم بگیرهستم اگه ممکنه میشه اکوردای این آهنگ ها و آهنگ های دیگر رو ایمیل کنید؟ (ناشناس)
فرامرز اصلانی -
دوست عزیز اگر اسم مرا در گوگل بزنید در اینترنت می توانید تمام نت های آهنگ ها و ترانه های مرا پیدا کنید. اگر مشکلی بود به وبسایت رسمی من رجوع کنید چون آن جا هم اغلب این شعرها و آهنگ ها با نت های آن موجود است.

۵ - لطفا از آقای اصلانی بپرسید چرا با اینهمه موفقیت در موسیقی و آواز ایشون اینقدر کم کار هستند و ما رو از این سبک موسیقی و این صدای زیبا محروم می کنند؟ (ناشناس)
فرامرز اصلانی -
دلیل این مسئله شاید به خاطر اینه که من هم شعر می نویسم هم آهنگ می سازم و این ها همه تجربه های زندگی منه … یعنی چیزهایی که من باهاشون زندگی می کنم که بعد تبدیل به یک قطعه موسیقی و شعر میشه وگرنه من هم می توانستم هر از چندی یک آهنگ بسازم و تحویل بدم. شاید هم یک مقداری هم این همان وسواسی است که در کارم دارم. دوست دارم بتونم سرم را بالا نگهدارم. من واقعا به این مسئله که چندین بارهم گفته ام معتقدم که « کم کاری از بد کاری بهتره».

۶ - آقای اصلانی، ویدیوی تازه شما با شهرزاد سپانلو در ایران طرفداران زیادی داره و جالبه که یک خواننده با سابقه و قدیمی خواسته که با یک خواننده نسبتا تازه کارتر همکاری قشنگی داشته باشد. چطور شد که این ویدیو ساخته شد؟ مریم از آستارا
فرامرز اصلانی -
قبل از هرچیزبخاطر اینکه شهرزاد با من تماس گرفت و گفت یک همچنین شعر و آهنگی هست و چون من پدر شهرزاد، محمد علی سپانلو - شاعر ساکن ایران را دورادور می شناختم و با کارهایش آشنا بودم درضمن مادر شهرزاد - پرتو نوری علا را هم که نویسنده و شاعر ارزنده ای است را می شناختم و البته کار خود شهرزاد را هم دوست داشتم که انسان محترمی هست تصمیم گرفتم این همکاری را انجام بدم. من حقیقتا وقتی یک کاری به دلم بنشیند و کار را قبول داشته باشم از انجام آن دریغ نمی کنم. ما همیشه تکروی داریم و به نظر من این نوع همکاری ها لازمه. ولی خوب کار هم کار بسیارقشنگی بود و من شهرزاد را قبول داشتم و می دانستم که کار به هدر نخواهد رفت و این بود که با هم همکاری کردیم.

۷ - آقای اصلانی شما همیشه می گوئید کلام برای شما مهم است و شعره که باعث میشه شما به ساختن یک ترانه دست بزنید. چطوری شعراتونو انتخاب می کنید؟ یا در جایی که خودتون شعر می گویید از چه چیزهایی در این راه الهام می گیرید؟ فرزین از اهواز
فرامرز اصلانی - دوست عزیز، واقعا اینجوری میتونم بگم که اصولا دست من نیست. یعنی این مثل امانتی است که انگار به دست من سپرده شده. مثلا نصف شب آدم بلند می شه و یک عالمی و یک حال و هوای خاصی آدمو دربر می گیره …اینو نمی تونم تعریف کنم ولی می دونم که شعر و موسیقی با هم اتفاق می افتند و حتی می دونم که کدام شعر به کدام موسیقی می خوره ولی درواقع من بیشتر تحت تاثیر آن چیزی هستم که به من الهام میشه. یک تعریف دیگر این مسئله اینست که انگار من مثل یک لوله آب می مانم که از چشمه یا همان منشاء الهام آب رو میرسونه به دست کسی که میشنوه اینارو. یعنی یک چشمه ای هست پر از آب و یک نفر که یک کاسه ای دستشه و اونوقت کاسه آن شنونده است و من این وسط مجرایی هستم که این آب را به اصطلاح به شنونده می رسونم.

۸ - من با «اگه یه روز» زندگی کرده ام و خیلی دوستش دارم این ترانه رو کنجکاوم بدانم که شاید این آهنگ ترانه مورد علاقه خود شما هم هست یا نه؟ اگر نه کدام یک از ترانه هایتان را بیشتر از همه دوست دارید؟ مسعود از تهران
فرامر اصلانی
- «اگه یه روز» باز هم به همان دلیلی که قبلا به دوست دیگرمان گفتم چون به اصطلاح «فرزند اول» منه طبیعتا باید آن را کمی بیشتر از بقیه ترانه ها دوست داشته باشم. ولی واقعا باید بگم «دیوار» رو دوست دارم و «دل اسیره» و « آهوی وحشی» رو خیلی دوست دارم. در آلبوم «روزهای ترانه و اندوه» ترانه «قلعه تنهایی» رو خیلی دوست دارم و «دستم بگیر» رو و ترانه «تازه» رو هم. یعنی حقیقتا فکر می کنم همه شون رو دوست دارم ودر این آلبوم تازه که خط سوم اسمشه و ترانه های آن را با ترتیب خاصی در کنار هم گذاشته ام ترانه «خسته ام» را دوست دارم. ترانه ای که میگه «خسته ام دیگر از این فریاد ها».

۹ - حالا که از چند وقت پیش برخی از آهنگ های شما از رادیو پخش می شود هیچ فکر کرده اید که شاید روزی کنسرتی هم در ایران بگذارید؟ حسین از بندرعباس
فرامرز اصلانی –
فکر می کنم منظورتون ترانه «آهوی وحشی» باشه که از رادیو پخش شده. خوب من خیلی امیدوارم که بتونم یک همچین روزی رو داشته باشم چون این کمال آرزوی منه. ولی فکر نمی کنم همچنین اجازه ای رو داشته باشم. اما آرزویم این است که بتوانم در تخت جمشید یک اجرا داشته باشم همانطور که «یانی» خواننده یونانی درخرابه های قدیمی یونان، در «اکروپولیس» برنامه اجرا می کند. یا اینکه در حافظیه برنامه داشته باشم و ترانه های آلبوم حافظم رو در آنجا بخونم. به امید پروردگار حتما این آرزوها عملی خواهد شد. به امید آن روز

۱۰ - آقای اصلانی شما همیشه متفاوت کار کرده اید و کارتان با همه خوانندگان دیگر فرق داشته. این سبک متفاوت از کجا ریشه گرفته؟ زندگی خارج از کشور چقدر روی شیوه کار شما تاثیر داشته ؟ سهراب از تهران
فرامرز اصلانی
- من در غربت خیلی ساله زندگی کرده ام اما نه غریبانه و وقتی که توی این آلبوم جدید در شعری به نام قدیم از همه کسانی که به من دستمایه داده اند یاد می کنم به این معنی است که این ها برای من نموداری از کارهای زیبا بوده اند و این افرادی که از آن ها نام بردم روی کار من اثرگذاشته اند یعنی باشعرهای خوب و موسیقی خوب. من همیشه از خیلی خیلی نوجوانی به تمام موسیقی های دنیا گوش کرده ام و میتونم بگم «فرهاد» برای من بسیار محترم بوده چون راست راستکی بوده و بعد خوب هنرمندانی مثل «ژاک برل»، « لئو فرر» و بعد « لئونارد کوهن» این ها تمام کسانی بودندکه من باهاشون شب و روز گذرانده ام و بعد فهمیدم که در این قالب که میتونه یک (بسته بندی) باشه از وجودت، چقدر میشه کار کرد.


بسیاری از خوانندگان سایت صدای آمریکا از جمله صبا از کلن (آلمان) که خبر تورتازه فرامرز اصلانی را شنیده اند می خواهند بدانند که آیا این تور تازه به شهرهای اروپایی هم خواهد آمد؟

در پاسخ به این سئوال آقای اصلانی می گوید:«حتما در سال ۲۰۱۱ این اتفاق خواهد افتاد و من و داریوش با هم در حداقل ۱۵ شهر کنسرت دونفره اجرا خواهیم کرد. این کنسرت ها از آمریکا شروع میشه و به اروپا و دیگر نقاط جهان خواهد رفت. ادامه تور من در ماه دسامبر است که در استرالیا، در سیدنی و ملبورن خواهم بود. امکان داره بتونم یک کنسرت هم در کالیفرنیا با شهرزاد سپانلو داشته باشیم.»

XS
SM
MD
LG