لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

تشدید بحران آب؛ هواشناسی: خشكسالی ۸۰ درصد ايران را فراگرفته است


سیستان و بلوچستان. آرشیو
سیستان و بلوچستان. آرشیو

گزارش‌ها نشان می‌دهد «بحران خشکسالی» در ایران گسترش یافته و حدود «۸۰ درصد» خاک کشور را درگیر خود کرده است.

روزنامه «اعتماد» چاپ تهران، در شماره روز دوشنبه بیست و یکم شهریورماه خود نوشته است که بر اساس «شاخص خشكسالی ۱۲ ماهه منتهی به پايان مردادماه»، جز بخش‌های پراكنده‌‌ای در «دامنه‌های البرز، شمال غرب، شمال شرق، مركز و جنوب شرق» كه در شرايط «نرمال» هستند، «اكثر مناطق كشور» تحت تاثير «خشكسالی خفيف تا بسيار شديد» است.

در بخش دیگری از گزارش اعتماد، با استناد به بررسی‌های «سازمان هواشناسی» كه به هيئت دولت جمهوری اسلامی ایران ارايه شده، «۳۱ درصد» پهنه‌ استان‌های ايران در وضعيت خشكسالی شديد، «۲۸.۹ درصد» تحت شرايط بسيار شديد، و «۲۰.۲ درصد» پهنه‌ استان‌های كشور تحت شرايط خشكسالی متوسط قرار گرفته‌اند.

در عین حال، روزنامه «شرق» چاپ تهران، چهارم خردادماه ضمن اشاره به گسترش «بحران آب و کشاورزی» و با استناد گزارش سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد، آورده بود که با «تشدید بحران تنش آبی» و «بحران‌های جهانی افزایش قیمت مواد غذایی»، احتمال آن می‌رود که ایران «۷۰ درصد از زمین‌های کشاورزی» خود را در سال‌های آتی از دست بدهد.

میثم جعفرزاده، رئیس مرکز «جهاد آبرسانی» وزارت نیرو دولت سیزدهم جمهوری اسلامی هم اسفندماه ۱۴۰۰ گفته بود که در حال حاضر «بیش از هشت میلیون نفر» از جمعیت روستایی ایران درگیر «تنش آبی» هستند.

XS
SM
MD
LG