لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

فرماندار همدان: ۲۵ تن در اعتراضات بی‌آبی بازداشت شدند


سد خشک‌شده اکباتان در استان همدان
سد خشک‌شده اکباتان در استان همدان

فرماندار همدان از بازداشت ۲۵ نفر در جریان اعتراضات بی‌آبی این استان خبر داد و بدون ارائه مستندات، ادعا کرد که ۲۰ تن از آنها ساکن استان همدان نبوده‌اند و به «قصد ایجاد رعب و وحشت و نارضایتی بین مردم» به آن جا رفته بودند.

به گزارش ایسنا در روز پنج‌شنبه ۱۷ شهریور، محمدعلی محمدی در نشست رفع مشکل آب آشامیدنی همدان گفته این معترضان در «سه تجمع غیرقانونی» بازداشت شده‌اند.

بی‌آبی در همدان به اعتراضات مردمی در شامگاه دوم شهریور منجر شد، تجمعی که نیروهای امنیتی و انتظامی با آن برخورد کردند.

به گفته فرماندار همدان، آب سد اکباتان از ۲۸ میلیون متر مربع در سال ۱۳۹۹، به ۱۱ میلیون متر مربع در سال ۱۴۰۱ کاهش یافته و مقامات با ۱۱۰ تانکر سیار «ارتش، سپاه و گروه‌های جهادی» تلاش کرده‌اند آب آشامیدنی شهروندان را تأمین کنند.

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو، پنجم شهریور وعده داد که «عملیات اجرایی اصلاح شبکه» آغاز شده و «به‌زودی» آب به شهر همدان می‌رسد.

کاوه مدنی، استاد محقق سیتی‌کالج نیویورک و رئیس «موسسه آب، محیط زیست، و بهداشت» دانشگاه سازمان ملل متحد، به تازگی به صدای آمریکا گفت در همدان خشک‌سالی فیزیکی وجود دارد یعنی شدت برداشت سبب نبود فیزیکی آب شده است. اما در چهارمحال و بختیاری خشک‌سالی اقتصادی وجود دارد که ناشی از عدم سرمایه‌گذاری مناسب در زیرساخت‌ها است.

آقای مدنی هشدار داد که برنامه‌ریزی بد در حوزه آب نهایتا ایران را زمین‌گیر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG