لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۴

راستی‌آزمایی؛ بر خلاف ادعای علی خامنه‌ای، سپاه در ایران و جهان «ضدتروریستی» ارزیابی نمی‌شود


سایت«پالی‌گرف»، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، در پژوهشی این ادعای علی خامنه‌ای را که سپاه پاسداران را یک نیروی «ضدتروریستی» معرفی کرده رد کرده و آن را «دروغ» خوانده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۲۶ مرداد در دیدار با فرماندهان بلند‌پایه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تلاش‌های دشمنان برای «بدنامی» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم و سپاه را یک نیروی «ضدتروریستی جهان» معرفی کرده است.

اما برخلاف این ادعای نادرست، چندین کشور جهان از جمله بحرین، عربستان سعودی، سوئد و آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را پیش‌تر در فهرست «سازمان‌های تروریستی» خود قرار داده‌اند.

همچنین در اروپا نیز به دلیل «ترورها و خرابکاری‌های» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، موضوع قراردادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی توسط «اتحادیه اروپا»، در دست بررسی است.

نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در سال ۱۹۷۹ تاسیس شده و مسئولیت حفاظت از «انقلاب» و «نظام اسلامی» را بر عهده دارد، با حمایت از «گروه‌های شبه‌نظامی شیعه» در سراسر خاورمیانه و «دامن‌زدن به جنگ‌های نیابتی» علیه اسرائیل و عربستان سعودی گره‌ خورده است.

این حمایت‌ها در منطقه، منجر به تشکیل «محور مقاومت» با بیش از ۱۰۰ گروهک شبه‌نظامی شیعه، با حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در چندین کشور از جمله افغانستان، عراق، لبنان، سوریه، یمن و غیره شده است.

از سویی در عراق، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به گروه‌های شبه‌نظامی ـ که ایالات متحده آن‌ها را تروریستی می‌نامد ـ کمک مالی، آموزش، بودجه، تدارکات و تسلیحات در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

از سویی دیگر نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شبه‌نظامیان شیعه را در استفاده از پرتابه‌های انفجاری برای حملات مرگبار آموزش داده است که در بخش قابل توجهی از کشته‌های جنگی ایالات متحده در عراق نقش داشته است.

در یمن، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استفاده از تسلیحات پیشرفته، آموزش و مشاوران نظامی از شورشیان حوثی حمایت می‌کند که منجر به حملات بی‌رحمانه به غیرنظامیان و از بین بردن زیرساخت‌ها می‌شود.

علاوه بر این، دخالت‌های سپاه پاسداران به گروه‌هایی مانند حزب‌الله در لبنان می‌رسد، جایی‌که شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی در طیفی گسترده‌ای از فعالیت‌های تروریستی، از جمله حملات انتحاری و بمب‌گذاری شرکت کرده‌اند.

با این‌ حال، سپاه پاسداران همچنین از گروه‌های فلسطینی مانند جهاد اسلامی و حماس پشتیبانی و از فعالیت‌های تروریستی آن‌ها در کرانه باختری و نوار غزه حمایت کرده است.

در سوریه، سپاه پاسداران از طریق نیروهای نیابتی مانند «فاطمیون» و «زینبیون» که به ترتیب از شبه‌نظامیان شیعه افغان و پاکستانی تشکیل شده‌اند، عمل می‌کند و نیروهای سپاه قدس در چندین عملیات رزمی، در کنار گروه‌هایی مانند حزب‌الله شرکت کرده‌اند.

گزارش تحلیلی سایت «پالی‌گرف»، از نیروی قدس سپاه، به عنوان بازوی عملیات برون‌مرزی سپاه ـ که در سال ۲۰۰۷ توسط ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی شد ـ رونمایی می‌کند.

ایالات متحده آمریکا «کلیت» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در سال ۲۰۱۹ به عنوان یک «سازمان تروریستی خارجی» اعلام کرد.

با این حال، حتی در داخل ایران، اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از دستگیری، شکنجه، اخذ اعترافات اجباری و زندان گرفته تا جایی که نقش «محوری سپاه» در «سرکوب وحشیانه» اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ محرز می‌شود، همه و همه گواهی روشن بر ماهیت تروریستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.


این مطلب برگردان بخشی از پژوهش انجام‌شده در سایت «پالی‌گرف»، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، است.

XS
SM
MD
LG