لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

دلارهای بلوکه شده در کره جنوبی به ایستگاه سوئیس رسید


دلار در بازار ارزهای خارجی در ایران
دلار در بازار ارزهای خارجی در ایران

بر اساس اعلام رسانه‌های کره جنوبی دارایی‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی، هفته گذشته به بانک مرکزی سوئیس منتقل شده است تا پس از تبدیل به یورو به قطر منتقل شود.

خبرگزاری رویترز، فرآیند تبدیل «وون» به دلار و سپس به یورو را زمان بر دانسته و نوشته است که ظرف مدت پنج هفته آینده، روزانه حدود ۳۰۰ میلیارد «وون» معادل ۲۲۳/۸۵ میلیون دلار تبدیل خواهد شد.

دلارهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی ۷ میلیارد دلار بود که به گفته محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی با تبدیل دلارهای نفتی به واحد پول کره جنوبی و کاهش برابری «وون» در مقابل دلار؛ یک میلیارد دلار آن از بین رفت.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی شامگاه پنجشنبه ۱۹ مرداد با صدور بیانیه‌ای از دریافت پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی در قبال آزاد کردن ۵ گروگان ایرانی آمریکایی خبر داد.

وزیر خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن نیز گفته است که ایران تنها قادر است پول‌های آزاد شده را برای اهداف «بشردوستانه» به مصرف برساند، برخی کاربران این مبادله را با «برنامه‌نفت در برابر غذای صدام» مقایسه کرده‌ و آن را «تحقیرآمیز» دانسته‌ بودند.

پیش‌تر خبرگزاری «تسنیم» در تشریح جزئیات آزادسازی منابع ارزی ۶ میلیارد دلاری بلوکه شده در بانک کره جنوبی از مشارکت آلمان و سوئیس برای تحویل این پول به دو بانک در قطر خبر داده بود.

به گزارش این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، مبلغ نهایی در نهایت حدود ۵/۳ میلیارد یورو خواهد بود که این پول به دو بانک در قطر واریز خواهد شد و بر همین اساس شش بانک خصوصی ایرانی به افتتاح حساب در این دو بانک قطری اقدام کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG