لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

با ادامه همه‌گیری جهانی کرونا؛ پوشیدن ماسک در جوامع مختلف عادی می‌شود


وولف شیکنه، طراح مد آلمانی با ماسک‌های کرونا که در استودیوی خود خلق کرده است
وولف شیکنه، طراح مد آلمانی با ماسک‌های کرونا که در استودیوی خود خلق کرده است

پوشیدن ماسک صورت در جوامع آسیای دور سال‌ها امری عادی بوده است. این امر شاید به خاطر اپیدمی سارس، که هنوز در یادها مانده، و یا برای محافظت از خود و دیگران بوده باشد. در آغاز شیوع ویروس کرونا حتی شهروندان آسیایی‌تباری که ماسک بر صورت داشتند، در نقاط مختلف جهان مورد اهانت و تبعیض نژادی قرار می‌گرفتند.

به گزارش گاردین، با گذشت تنها چند هفته از همه‌گیری جهانی بیماری کووید-۱۹ مردم در کشورهای غربی، از شهر برلین آلمان گرفته تا شهر نیویورک آمریکا، شروع به پوشیدن ماسک صورت کرده‌اند، و افرادی که در اماکن عمومی دهان و بینی خود را با ماسک یا دستمال و روسری نپوشانده باشند، نه تنها دیگران را در معرض خطر قرار می‌دهند، بلکه ممکن است جریمه شوند.

اکنون به نظر می رسد که پوشاندن صورت با ماسک در همه جا یه رسم عادی شده باشد. و با کمبود ماسک‌های صورت در بازار، میلیون‌ها نفر حتی شروع به یادگیری طرز تهیه ماسک‌های خانگی کرده‌اند.

ساخت ماسک و عینک محافظ از ضایعات و مواد بازیافتی در هنگ‌کنگ
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:56 0:00

پوشیدن ماسک بیشتر از این که برای جلوگیری از گرفتن ویروس باشد، برای این است که فرد مبتلا بیماری خود را به دیگران منتقل نکند.

ویروس کرونا از راه ذرات ریز بزاق دهان و ترشحات بینی که هنگام عطسه، سرفه، صحبت کردن، و حتی خمیازه کشیدن در هوا منتشر می شود، از یک فرد به فرد دیگر انتقال می‌یابد.

ولی برخی معتقد هستند که پوشیدن ماسک صورت می تواند احساس امنیت کاذب ایجاد کند، چون ذرات آلوده کماکان می‌توانند از راه چشم وارد بدن فرد شوند.

در هر صورت، سازمان بهداشت جهانی پوشیدن ماسک صورت را برای پیشگیری از شیوع کووید۱۹ توصیه می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG