لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

ادامه بازداشت‌ معترضان در ایران؛ یک وکیل دادگستری: اخاذی از خانواده‌ بازداشت‌شدگان «خطرناک» است


زندان - آرشیو
زندان - آرشیو

یک وکیل دادگستری می‌گوید برای آزادی بازداشت‌شدگان در اعتراض‌های سراسری در ایران از بستگان آنها اخاذی و مبالغ هنگفتی پول خواسته شده است.

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «اتفاق خطرناکی که زیاد مشاهده کرده‌ام این است که افرادی با مراجعه به خانواده‌های بازداشت شدگان می‌گویند به ما ۵۰۰ میلیون تومان یا یک میلیارد یا دو میلیارد بدهید تا زندانی شما را آزاد کنیم.»

او گفت: من نمی‌دانم این‌ها کارچاق‌کن هستند، دلال هستند و یا مسئولیت و پست دارند؟»

حکومت جمهوری اسلامی با ادامه اعتراضات سراسری علاوه بر سرکوب بی‌رحمانه «سونامی بازداشت» راه انداخته است به طوری که تنها در یک مورد روز جمعه ۳۰ نفر در شهرستان صحنه کرمانشاه بازداشت شدند.

در چند روز گذشته ده‌ها نفر دیگر در شهرهای مختلف ایران از شیراز، شوش، کرج، چابهار، یزد، اصفهان و تبریز گرفته تا ایذه، تهران، بابل، اردبیل و ایرانشهر در خیابان‌ها و دانشگاه‌ها بازداشت شده‌اند.

بسیاری از بازداشت شدگان به مکان های نامعلوم منتقل شده‌اند و بستگانشان از آنها خبری ندارند.

بازداشت‌های صورت گرفته توسط دستگاه‌ها و نهادهای مختلف امنیتی صورت می‌گیرد و همین موضوع باعث بغرنج شدن وضعیت بازداشتی‌ها و سرگردانی خانواده‌ها می‌شود، به طور مثال فقط در یک مورد فرمانده سپاه عاشورا با اشاره به اعتراضات در استان آذربایجان شرقی اذعان کرد که این نهاد نظامی و امنیتی طی ۵۰ روز گذشته، ۶۰۰ نفر را بازداشت و دستگیر کرده است.

در این میان، شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری در ایران تا زمان انتشار این خبر ۴۰۲ تن گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG