لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

قوه قضاییه جمهوری اسلامی دست‌کم هشت زندانی را در پنج شهر ایران اعدام کرد


 اعدام در ایران
 اعدام در ایران

منابع خبری و حقوق بشری از اعدام دست‌کم هشت زندانی توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف ایران از جمله قم، کرج، بابل، سنندج، و کرمانشاه، خبر دادند.

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران در روز چهارشنبه ۲۲ آذر، مقامات قضایی جمهوری اسلامی یک زندانی را در ارتباط با «اتهامات مربوط به مواد مخدر» در زندان مرکزی قم اعدام کردند.

در گزارش این نهاد حقوق بشری، زندانی مذکور با نام ابوالفضل عبدالملکی معرفی شده است.

هم‌زمان، آژانس خبری کردپا گزارش داد که صبح چهارشنبه یک زندانی به نام داود خادمی که اهل مریوان و دارای دو فرزند بود، به اتهام «قتل» در زندان سنندج استان کردستان اعدام شد.

همچنین، خبرگزاری‌های حکومتی در ایران از جمله ایسنا چهارشنبه ۲۲ آذر گزارش دادند که قوه قضاییه جمهوری اسلامی یک مرد زندانی را که به اتهام کشتن عباسعلی سلیمانی، عضو مجلس خبرگان، در اردیبهشت سال جاری زندانی بود، در زندان بابل در استان مازندران اعدام کردند.

در گزارشی دیگر، سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد یک زندانی به نام حمید بخشایش با اتهام «قتل» در زندان قزل‌حصار استان البرز اعدام شده است.

این نهاد حقوق بشری به نقل از «منابع آگاه» این زندانی اعدام شده را «احتمالا کودک‌مجرم» معرفی کرده است.

حساب «هه‌نگاو» نیز در شبکه اجتماعی ایکس بدون ذکر جزئیات گزارش داد که یک نفر در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه اعدام شده است.

آژانس خبری کردپا همچنین روز چهارشنبه گزارش داد که دو زندانی به نام‌های امین ذاکری کاکاوند اهل هرسین و خلیل حاجی‌آبادی اهل کنگاور، در ارتباط با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» در زندان مرکزی کرج اعدام شدند.

سازمان «هه‌نگاو» گزارش داده که همراه با اعدام این دو شهروند، قوه قضاییه یک زندانی دیگر به نام رحیم امیری اهل هرسین را نیز اعدام کرده است.

روز سه‌شنبه صدای آمریکا گزارش داد که در پی تعویق اجرای حکم اعدام سمیرا سبزیان، کودک-همسر متهم به قتل همسرش، او به بند عمومی زندان قرچک ورامین بازگردانده شده است.

در این حال، مدیر سازمان حقوق بشر ایران تأکید کرده که تعویق یک هفته‌ای اجرای حکم این زندانی، خطر اعدام را از بین نبرده و پیش از این «حکومت بارها برای پایین بردن حساسیت پس از برگرداندن زندانی به بند و انتشار خبر تعویق اعدام، مجددا زندانی را به پای چوبه منتقل و حکم را اجرا کرده است.»

محمود امیری مقدم همچنین به صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی تنها کشوری است که حتی کودکان را نیز اعدام می‌کند.

XS
SM
MD
LG