لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۳

میثم جبلی به صدای آمریکا: جمهوری اسلامی برای حفظ قدرت از هیچ اقدامی کوتاهی نمی‌کند


میثم جبلی، برادر رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی
میثم جبلی، برادر رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی

برادر رئیس سازمان صدا و سیما که ایران را ترک کرده و از کانادا درخواست پناهندگی کرده است، می‌گوید که مقامات جمهوری اسلامی برای حفظ حکومت و قدرت از هیچ اقدامی کوتاهی نمی‌کنند و صدای مخالفان را نمی‌شنوند.

میثم جبلی به صدای آمریکا گفت که با آغاز این دور از اعتراضات سراسری ایران، صدور احکام اعدام و پخش اعترافات غیرقانونی، تصمیم گرفته صدایش را از طریق گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف به مخاطبان برساند.

او در نخستین گفت‌وگوی خود با مجله آمریکایی «تایم» گفته بود که پس از کشته شدن برادرزاده‌اش در پرواز «پی‌اس ۷۵۲» با موشک‌های سپاه پاسداران، تحملش تمام شد و ایران را ترک کرد.

محمدامین جبلی، دانشجوی ۲۹ ساله پزشکی دانشگاه تورنتو کانادا و برادرزاده پیمان جبلی، رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی، از جان‌باختگان سرنگونی پرواز «پی‌اس ۷۵۲» با موشک‌های سپاه بود.

میثم جبلی به صدای آمریکا گفت که یک سال و نیم‌ پیش به صورت قانونی و از طریق اقامت اعطا شده از سوی کانادا به خانواده‌های قربانیان هواپیمای «پی‌اس۷۵۲» به این کشور آمد.

آقای جبلی گفت که هدفش ادامه دادخواهی با پیوستن به بقیه خانواده‌های قربانیان است.

میثم جبلی در مورد برادرزاده‌اش محمدامین گفت که او وابستگی زیادی به خاک ایران داشت و هدفش این بود که پزشک بدون مرز شود و به صورت حرفه‌ای این کار را انجام دهد.

او افزود که در ایران امیدی به دادخواهی از طریق سیستم قضایی نظامی که خودش عامل تمامی این مشکلات بود وجود نداشت.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های پرواز «پی‌اس ۷۵۲»، در توییتی گفت که برای دو برادر رئیس صدا و سیما که در کانادا هستند «پناهندگی مهم نیست و ایستادن در سمت درست تاریخ مهم است.»

میثم جبلی به صدای آمریکا گفت پس از کشته شدن برادرزا‌ده‌اش در پرواز «پی‌اس۷۵۲»، ناراحتی عمیق خود را با اعضای خانواده در میان گذاشت، اما از حمایت و پشتیبانی و همفکری از سوی آنها برخوردار نشد.

او به مجله «تایم» نیز گفته بود درک این که چگونه پس از فاجعه شلیک سپاه به هواپیمای اوکراینی، هر دو برادرش حتی پدر محمد امین که جراح است همچنان به حمایت از حکومت ادامه دادند، برایش دشوار بود.

آقای جبلی در بخشی از گفت‌وگویش با تایم می‌گوید: «دیدم برادرم که هم‌اکنون مدیریت بزرگترین دستگاه پروپاگاندای رژیم را برعهده دارد، به من و به کل کشور در مورد واقعیت آن چه که سبب کشته شدن برادرزاده خودش شد، دروغ گفت. همین‌جا بود که فهمیدم دیگر نمی‌توانم این وضع را تحمل کنم.»

او به صدای آمریکا گفت مقامات جمهوری اسلامی برای حفظ حکومت و قدرت از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کنند و صدای هیچ مخالفی را نمی‌شنوند‌.

آقای جبلی این دور از اعتراضات سراسری ایران را که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نیروی انتظامی آغاز شده و همچنان ادامه دارد، در مقایسه با انقلاب ۵۷ «متمدنانه‌تر» توصیف کرد و گفت که شعارها و حرکت‌هایش می‌تواند برای آزادی‌خواهان جهان الگو باشد.

رئیس صدا و سیما، در واکنش به اظهارات اخیر برادرش به رسانه‌های حکومتی گفت: «اظهارات برادرم را دیدم؛ نمی‌دانم چقدر از این حرف‌ها ارادی و تحت اختیار است.»

او افزود این اتفاقات، چیز جدیدی نیست و در گذشته هم بوده و «طبیعت این مسیر، ریزش‌ها و رویش‌ها» است.

گفته می‌شود پیمان جبلی، رئیس صدا و سیما، از نزدیکان مجتبی خامنه‌ای، دومین پسر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، است.

XS
SM
MD
LG