لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

اعدام دست‌کم ۱۲ زندانی در یک روز؛ ۹ تن در قزل‌حصار البرز و ۳ تن در زندان کرمان


زندان قزلحصار در کرح
زندان قزلحصار در کرح

در پی انتشار گزارش‌هایی از اعدام شماری از زندانیان در استان‌های کرمان و البرز، دو نهاد حقوق بشری اعلام کردند که شمار اعدام‌شدگان در روز چهارشنبه ۲۴ آبان دست‌کم ۱۲ نفر بوده است.

بر اساس گزارش‌های مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تعداد اعدام‌شدگان روز چهارشنبه در زندان قزل‌حصار در استان البرز ۹ تن بوده که هویت دو تن از آنان «نظیر محمد تبعه افغانستان» و «باقر محمدی» شناسایی شده است.

بنا بر گزارش هرانا، این دو زندانی در ارتباط با «مواد مخدر» اعدام شده‌اند و به دو زندانی دیگر اتهام «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» نسبت داده شده است. همچنین قوه قضاییه جمهوری اسلامی پنج زندانی دیگر را نیز با اتهام «قتل» اعدام کرده است.

همچنین، به گزارش حال‌وش، شمار اعدام‌شدگان در روز چهارشنبه ۲۴ آبان در زندان کرمان به «سه تن» افزایش یافته است.

بر پایه این گزارش، «زرخاتون مزارزهی» اهل سراوان و ساکن خاش، که به اتهام «حمل مواد مخدر» اعدام شده، اما حال‌وش اعلام کرده که او اتهام منتسب را نپذیرفته است.

این گزارش افزوده که علاوه بر این زن، دو تن دیگر نیز در زندان کرمان اعدام شده‌اند اما هویت آنها تاکنون مشخص نشده، ولی «این سه زندانی روز گذشته آخرین ملاقات را با خانواده‌های خود داشته‌اند.»

سازمان حقوق بشر ایران ۱۳ آبان اعلام کرده که در سال جاری بیش از ۶۰۰ نفر توسط جمهوری اسلامی در ایران اعدام شده‌اند که بالاترین رقم در هشت سال گذشته بوده است.


با توجه به روند افزایش اعدام‌ها در ایران توسط جمهوری اسلامی تحت عناوین مختلف، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در آخرین گزارش خود به مجمع عمومی سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، خواهان توقف فوری اعدام‌ها و آزادی فوری بازداشت‌شدگان از جمله زنان، دختران، وکلا، روزنامه‌نگاران، و مدافعان حقوق بشر شده است.

XS
SM
MD
LG