لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۷

بدهی حوزه یورو به مرحله بحران رسیده است


صندوق بین المللی پول می گوید بحران بدهی حوزه یورو به مرحله ای بحرانی رسیده است و رهبران اروپا نیاز دارند بi سرعت به سوی اتحاد مالی بزرگتر حرکت کنند.

هیات مدیره صندوق بین المللی پول روز چهارشنبه گفت لازم است اتحادیه پولی ۱۷ کشوری حوزه یورو، یک اتحادیه بانکی سراسری به وجود آورد، سپرده ها را تضمین کند، و کنترل های مالی مرکزی برقرار سازد.

صندوق بین المللی پول، که دفتر مرکزی آن در واشنگتن قرار دارد، گفت در چشم انداز حوزه یورو خطرات نزولی جدی با پیچیدگی های منطقه ای و جهانی دیده می شود، و سرمایه گذاران کشورهای شمالی حوزه را که از نظر مالی باثبات هستند بر کشورهای وام زده جنوب مانند یونان و اسپانیا ترجیح می دهند.

برلن پررونق ترین اقتصاد حوزه یورو تلقی می شود و سرمایه گذاران اوراق بهادار آلمان را امنگاهی برای پول خود می بینند.

در این میان، بخت و اقبال اقتصادی اسپانیا همچنان رو به نزول می رود، و بر وام های بد برای چهاردهمین ماه پیاپی افزوده می شود. ماریانو راخوی نخست وزیر به پارلمان گفت برنامه ۸۰ میلیارد دلاری ریاضت اقتصادی او بی درنگ موجب تقویت رشد اقتصاد نخواهد شد.
او گفت کشور گزینش اقتصادی خوبی ندارد، انتخاب فقط بین بد و حتی بدتر است.

در یونان، رهبران سیاسی سه حزب که دولت ائتلافی را تشکیل می دهند روی توافقی در باره چگونگی وضع ۱۴ میلیارد دلار در برنامه های ریاضت اقتصادی کار می کنند تا آتن بتواند قسط بعدی کمک نجات مالی بین المللی را دریافت کند.
XS
SM
MD
LG