لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۰

اولاند خواهان حمایت مالی از ایتالیا و اسپانیا شد


بیستمین اجلاس رهبران اروپا به منظور بحث در باره بحران بدهی حوزه یورو روز پنجشنبه در بروکسل آغاز به کار کرد. بنا به گزارشها فشار برخی از کشورهای اروپایی بر آلمان برای کمک بیشتر به کاهش تنگاهای مالی اسپانیا و ایتالیا افزوده می شود.

آلمان، که نیرومند ترین قدرت اقتصادی اروپا تلقی می شود، در برابر فروش اوراق قرضه یورو، که مورد حمایت اکثریت بلوک ۱۷ کشوری یورو است، مقاومت کرده زیرا احتمال می دهد بر هزینه های وام گیری برلن بیافزاید.

در حالی که بازارهای مالی نگران بی ثباتی اقتصادی در حوزه یورو هستند، هزینه های گرفتن وام برای اسپانیا و ایتالیا بالا رفته و به سطحی نزدیک شده که یونان، ایرلند و پرتغال ناچار شدند آن را برای دریافت کمک نجات مالی بین المللی در دو سال گذشته قبول کنند.


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در این هفته اعلام کرد اوراق قرضه یورو از نظر اقتصادی نادرست است و نتیجه معکوس خواهد داشت. اما وزیر دارایی وی گفت احتمال دارد آلمان موضع خود را تغییر دهد.
او به وال استریت جورنال گفت آلمان ممکن است با شکلی از بدهی حوزه یورو موافقت کند به شرطی که متقاعد شود حرکت به سوی کنترل اروپا بر هزینه دولت های انفرادی حوزه غیر قابل برگشت است و به خوبی هماهنگ می شود. او گفت بدون یک سیاست مالی مشترک، اوراق قرضه مشترکی در کار نخواهد بود.

فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه گفت رهبران در اجلاس دو روزه باید برای حمایت از ایتالیا و اسپانیا، سومین و چهارمین اقتصاد های بزرگ حوزه یورو، عمل کنند. نرخ بهره برای بدهی اسپانیا روز پنجشنبه به ۷ درصد نزدیک شد، سطحی که در دراز مدت غیر قابل دوام می نماید، در حالی که برای ایتالیا از ۶ درصد بالاتر رفت.
نخست وزیر اسپانیا هشدار می دهد که دولت او قادر نخواهد بود هزینه های بالای وامگیری را بیشتر از این تحمل کند.

در پیشاپیش اجلاس بروکسل، مسئول امور اقتصادی اتحادیه اروپا گفت رهبران برای آرام ساختن بازارهای مالی و کمک به ایتالیا و اسپانیا گام هایی برخواهند داشت.
XS
SM
MD
LG