لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۳

تلاش اسپانيا برای دريافت کمک مالی


ماريو راهوی، نخست وزير اسپانيا
ماريو راهوی، نخست وزير اسپانيا
مادريد برای دريافت کمک مستقيم مالی اروپا جهت نجات بانک ها از بدهی تلاش می کند، اما آلمان با چنين کمک هايی بدون تحمیل شرایط جديد برای مخارج دولت مادرید، موافق نيست.

با نامشخص بودن منابع تامين سرمايه مورد نياز اسپانيا برای تصاحب ۲۴ ميليارد دلاری موسسه مالی «بانکيا»؛ ماريو راهوی، نخست وزير اسپانيا در تلاش برای جلب موافقت حوزه يورو نسبت به دريافت کمک بيشتر است. فرانسه و کمیسیون اروپايی روز دوشنبه حمايت خود را اعلام کردند.

اما سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفت دولتهای ملی، نه موسسات مالی، می توانند از صندوق کمک مالی حوزه يورو با رعايت شرايط دريافت وام، تقاضای کمک کنند. سخنگوی خانم مرکل گفت: «البته اين درمورد اسپانيا نيز صدق می کند.»

بازارهای سهام در سراسر آسیا، اروپا و آمریکا اکثرا در روز دوشنبه دوباره سقوط کردند. نگرانی های مربوط به بحران بدهی اروپا به شدت بر تصمیم گیری سرمایه گذاران تاثير داشته است.

روبرت هالفر ، يکی از تحلیلگران سرمايه گذاری آلمانی «بادر بانک» گفت: بحران منطقه یورو به نظر بی پایان می رسد، اما در صورتی که بانک مرکزی اروپا به شدت در ایتالیا و اسپانیا، سرمایه گذاری کند تا آنها بتوانند اقتصاد خود را تقويت کنند، می توان از شدت آن کاست.
XS
SM
MD
LG