لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

بحث گروه ۷ درباره بحران حوزه یورو


پايين رفتن ارزش اعتباری ۹ کشور اروپا
پايين رفتن ارزش اعتباری ۹ کشور اروپا
روسای مالی چندین کشور صنعتی عمده جهان روز سه شنبه در کنفرانس تلفنی ویژه ای درباره عمیق شدن بحران بدهی در اتحادیه ۱۷ کشوری یورو بحث کردند.

این در حالی است که شواهد جدیدی از مشکلات در کشورهای وام زده حوزه یورو نمودار شده است. روسای مالی از امریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و ژاپن درباره راه های شتاب بخشیدن به مهار بحران و جلوگیری از آسیب دیدن اقتصاد جهانی بحث کردند.

وزیر خزانه داری اسپانیا گفت نرخ های بالای بهره مادرید را عملا از بازارهای مالی بین المللی بیرون رانده است. او از همسایگان اروپایی اسپانیا خواست به نجات بانک های متزلزل کشور کمک کنند.

این نخستین بار است که دولت اسپانیا مستقیما از خارج درخواست کمک می کند.


اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول گفتند نرخ بیکاری فراینده در پرتغال نگرانی های جدیدی درباره برنامه ریاضت اقتصادی کشور - که از سال پیش در برابر کمک ۹۷ میلیارد دلاری بین المللی نجات مالی آغاز شده - به وجود می آورد. دولت پرتغال پیش بینی می کند که ممکن است نرخ بیکاری سال آینده به ۱۶ درصد برسد، و تحلیلگران می گویند لیسبون ممکن است مانند آتن به دومین کمک نجات مالی نیازمند شود.

کنفرانس تلفنی مقامات مالی ۷ کشور در روز سه شنبه، در پیشاپیش اجلاس رهبران گروه ۲۰ در مکزیک در اواخر ژوئن برگزار شد.

چندین رهبر اروپایی گفته اند از استفاده از پول های نجات حوزه یورو برای کمک مستقیم به بانک های متزلزل بلوک ۱۷ کشوری پشتیبانی می کنند. اما آلمان چنین اقداماتی را رد کرده است و می گوید دولتها باید به صورت انفرادی درخواست کنند، و موارد مصرف کمکهای دریافتی را مشخص سازند.
XS
SM
MD
LG