لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۳

قیمت نفت به بشکه ای بیش از ٩۵ دلار رسید


در شرایطی که دور سوم گفتگوهای کشورهای غربی با نمایندگان ایران در ژنو با تمرکز بر برنامه اتمی این کشور ادامه دارند، قیمت نفت روز جمعه ( ٢٢ نوامبر) به بشکه ای بیش از ٩۵ دلار رسید.

در شرایطی که کسب توافق با ایران و کاهش احتمالی اما تدریجی تحریم های بین المللی علیه این کشور نفت خیز و بازگشت ایران به بازار انرژی تاثیر چشمگیری بر قیمت جهانی نفت خواهد داشت، سرمایه گذاران و بازار انرژی در انتظار احتمال امضای موافق نامه و یا تغییر شرایط تحریم های ایران هستند.

قیمت شاخص نفت خام ایالات متحده بعد از ظهر روز جمعه در اروپا ٣ سنت کاهش یافت و در بازار نیویورک به ٩۵.۴١ دلار رسید. در پایان مبادلات تجاری روز جمعه در اروپا قیمت نفت به ۹۹.۴۴ دلار به ازای هر بشکه رسید که بالاترین قیمت در طی ماه جاری بود.

یک مقام بلندپایه ایالات متحده به خبرنگاران گفته است تحریم ها سبب شده است که ایران فقط به دلیل عدم توانایی فروش و صادرات نفت ماهانه ٥ میلیارد دلار متضرر شود. بنا به گفته این مقام آمریکایی، تحریم های کشورهای غربی علیه ایران ١٢٠ میلیارد خسارت مالی برای اقتصاد این کشور به همراه داشته است.

روند پیشرفت برنامه اتمی ایران، غنی سازی اورانیوم و نگرانی های بین المللی از احتمال دستیابی تهران به بمب اتمی و صلح آمیز نبودن ماهیت فعالیت های هسته ای این کشور سبب شده است کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم های اقتصادی سنگینی علیه ایران، به ویژه در بخش انرژی و صنعت نفت و گاز و نیز موسسات مالی کشور اعمال کنند.

رویترز به نقل از کارشناسان می نویسد اگر جمهوری اسلامی با قدرت های غربی مذاکره به توافق نرسد، کشورهایی همچون کره، چین و هند که از تحریم های به رهبری ایالات متحده معاف شده اند و اجازه دارند تا نفت خام از ایران وارد کنند، واردات نفت از این کشور را افزایش دهند.
XS
SM
MD
LG