لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۸

توافق اتحادیه اروپا باعث رونق بازار سهام شد


رهبران اتحادیه اروپا موافقت کرده اند از صندوق نجات ملی بلوک یورو برای تقویت مستقیم بانک های متزلزل در سراسر قاره استفاده شود، و هزینه های وامگیری برای ایتالیا و اسپانیا بی درنگ پایین آمد.

روز جمعه، پس از آن که رهبران اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند وام ها می تواند به جای ارسال از طریق دولت ها مستقیما برای بانک ها فرستاده شود، بازارهای بورس در اروپا و امریکا گرم شدند و ارزش سهام بالا رفت. هدف تصمیم این بود که وام های بانکی از فهرست فزاینده وام های دولت ها جدا بماند، و نهادهای مالی مسئول باز پرداخت بدهی هایشان شوند.

هزینه های وامگیری برای ایتالیا و اسپانیا، سومین و چهارمین اقتصادهای بزرگ بلوک ۱۷ کشوری یورو، در روزهای اخیر، به ویژه برای مادرید، به شدت بالا رفته بود. نرخ های بهره به سطحی رسید که یونان، ایرلند و پرتغال ناچار شدند درصدد دریافت کمک های نجات مالی بین المللی برآیند، و هراس از سرنوشت یورو بیشتر شد. اما پس از آن که اتحادیه اروپا برنامه وامدهی خود را تغییر داد، نرخ بهره برای بانک های ایتالیا و اسپانیا پایین آمد. و در نتیجه بازارهای سهام در توکیو و هنگ کنگ با قیمت های بسیار بالاتری بسته شدند، و بازار ها در پاریس، لندن و فرانکفورت در معاملات پس از نیم روز حتی بالاتر از بازارهای آسیایی سهام رفتند.

در اجلاس رهبران اتحادیه اروپا همچنین موافقت شد تا پایان امسال یک پست ناظر واحد برای نظارت بر بانک های حوزه یورو ایجاد شود، و برای به وجود آوردن یک اتحادیه پولی واقعی اقداماتی صورت گیرد. ادغام مالی بزرگتر در حوزه یورو سرانجام ممکن است به کنترل مرکزی بیشتری بر هزینه های ۱۷ دولت، که آلمان نیرومندترین اقتصاد بلوک یورو خواهان آن بوده است، و فروش اوراق قرضه منجر شود.

برخی از کشورهای اروپایی فروش اوراق قرضه را راهی جهت پایین آوردن هزینه های وامگیری برای دولت های ضعیف تر تلقی می کنند، اما برلن می ترسد بر اثر انتشار اوراق قرضه هزینه های پایین وامگیری آن کشور بالا رود.

رهبران اروپا همچنین موافقت کردند حدود ۱۵۰ میلیارد دلار برای کمک به رشد در ضعیف ترین اقتصادهای بلوک کنار بگذارند. اسپانیا و ایتالیا در آغاز با این برنامه مخالفت می کردند.

فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه از اقداماتی که در کنفرانس صورت گرفت تقدیر کرد، اما آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در واکنش خود محتاط تر بود .
XS
SM
MD
LG