لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

ابراز نگرانی سه قدرت اروپایی نسبت به تخلف ایران از برجام: ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد


این بیانیه را وزارت خارجه سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان امضا کرده اند.
این بیانیه را وزارت خارجه سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان امضا کرده اند.

سه قدرت اروپایی طرف توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ با ایران روز جمعه ۲۲ شهریور از جمهوری اسلامی خواستند به تعهدات خود در برجام بازگردد.

به گزارش رویترز، فرانسه، بریتانیا و آلمان در یک بیانیه مشترک از تصمیم تهران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه آمده است: «آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش هشتم سپتامبر خود نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز را تایید کرده است.»

این سه کشور اروپایی در ادامه گفته‌اند: «ما به حمایت از برجام ادامه می‌دهیم و از ایران می خواهیم فعالیت‌هایی که ناقض تعهداتش در برجام هستند را [متوقف کرده و شرایط را به وضعیت قبل] باز گرداند.»

این سه متحد قدرتمند ایالات متحده در اروپا همچنین از جمهوری اسلامی خواسته‌اند با آژانس بین المللی انرژی اتمی در همه مسائل مربوطه همکاری کند.

پیش از این جمهوری اسلامی روز ۱۶ شهریور اعلام کرد که این کشور تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرده است؛ اقدامی که گامی دیگر در نقض تعهد هسته‌ای ایران موسوم به «برجام» محسوب می‌شود.

تردید در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای رژیم حاکم بر ایران از همان آغاز وجود داشت. روشن شدن زوایای بیشتری از فعالیت‌های پنهان جمهوری اسلامی در این زمینه، نگرانی‌ها از این بابت را افزایش داد و به اعمال تحریم‌های هسته‌ای بر ایران انجامید. هرچند بخش بزرگی از این تحریم‌‌ها با به نتیجه رسیدن توافق هسته‌‌ای برجام در سال ۱۳۹۴ لغو شد، اما ایالات متحده می‌‌گوید که توافق هسته ای با ایران و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

نهایتا پرزیدنت ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG