لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

درخواست اتحادیه اروپا از آمریکا: کمک مالی به سازمان ملل را قطع نکنید


رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه آمریکا را به تداوم ارائه کمک‌های مالی به نهادهای سازمان ملل متحد که با مسائلی چون امدادرسانی غذایی، پناهندگان و کودکان سروکار دارند، ترغیب کرد و کمک به این نهادها را گاهی مهمتر از بودجه دفاعی توصیف کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواستار کاهش بودجه پرداختی آمریکا به سازمان ملل متحد و نهادهای آن و همچنین اجرای سقف ۲۵ درصدی در بودجه پرداختی آمریکا به عملیات حافظ صلح شده است.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به شورای امنتیت سازمان ملل متحد گفت:‌ «بگذارید صریح باشم و مستقیما با دوستان آمریکایی‌مان صحبت کنم. برای ما حیاتی است که همه ما سرمایه‌گذاری خود را در نهادهای سازمان ملل حفظ کنیم. پرداخت این پول برای حفظ صلح و امنیت جهان به اندازه بودجه دفاعی مهم است.»

خانم موگرینی گفت یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، برنامه جهانی غذا، آژانس پناهندگان ملل متحد، و نهادی که با پناهجویان فلسطینی کار می‌کند ازجمله نهادهای فوق هستند.

موگرینی گفت اعانه اتحادیه اروپا به اندازه نیمی از بودجه کل این نهادها است.

آژانس‌های سازمان ملل متحد از طریق بودجه داوطلبانه پرداختی از سوی دولت‌ها تامین می‌شود و ایالات متحده آمریکا اعانه‌دهنده عمده بسیاری از این نهادها است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته گفت که ایالات متحده سهم نابرابری از هزینه ‌های سازمان ملل متحد را بردوش می‌کشد. او در عین حال گفت در صورتی که سازمان ملل اصلاح شود، این سرمایه‌گذاری ارزشش را دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG