لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۹

آغاز مذاکرات تجاری آمریکا - اتحادیه اروپا


بزرگترین مذاکرات تجاری آزاد جهان بین آمریکا و اتحادیه اروپا امروز در واشنگتن آغاز شد.
مذاکرات تجارت آزاد ترانس آتلانتیک در زمانی آغاز شده که روابط بین دو طرف بطور فزاینده ای پر تنش گردیده: از نظر سیاسی گزارش شنود امریکا از اتحادیه اروپا، و از نظر تجاری، درخواست فرانسه در عدم شمول صنایع فیلم و تلویزیونی در مذاکرات تجارت آزاد بر آن سایه انداخته است.

دفاع از حریم خصوصی و اطلاعاتی افراد، سازمانها، و دولتها بخشی از دستور مذاکرات خواهد بود.
این مذاکرات چنانچه با موفقیت انجام شود مالیات و سایر موانع گمرگی بر روی کالاها و خدمات و همچنین مشکلات سرمایه گذاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا را بر طرف خواهد ساخت.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، پنج شنبه گذشته انجام این مذاکرات را بالاترین اولویت خواند و خوزه مانوئل باراسو، رئیس کمیسیون اجرائی اتحادیه اروپا، پیشتر گفته بود مذاکرات آسان نخواهد بود ولی بسیار پر اهمیت است.

در حال حاضر، به دلیل موانع موجود - از جمله تعرفه های گمرکی، مقررات دست و پا گیر، استاندارهای ایمنی، بازرسی های گوناگون، و دفاع از مشاغل داخلی - مبادلات تجاری بین دو منطقه در سطحی پائین نگهداشته است.
سال گذشته ارزش حجم مبادلات کالا بین آمریکا و اتحادیه اروپا ۶۵۰ میلیارد دلار، ارزش مبادلات خدمات ۳۵۹ میلیارد دلار، و میزان سرمایه گذاری بالغ بر چند تریلیون دلار بوده است.

چنانچه مذاکرات تجارت آزاد بین آمریکا و اتحادیه اروپا با موفقیت به پایان برسد، پیمان جدید، به نام «ترانس اتلانتیک» بزرگترین پیمان دوجانبه تجاری جهان خواهد شد.

سران آمریکا و اتحادیه اروپا ماه گذشته در اجلاس گروه ۸ موافقت کردند تا مذاکرات پیمان تجارت ترانس اتلانتیک از سر گرفته شود.
XS
SM
MD
LG