لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

توافقهای جدید در کنفرانس گروه ۸ در ایرلند


آمریکا و اتحادیه اروپا می گویند مذاکرات پیرامون پیمان جدید تجارت آزاد ماورا اقیانوس اطلس را آغاز کرده اند.

همزمان با گشایش اجلاس سران ۸ کشور بزرگ صنعتی جهان، موسوم به گروه جی۸، در خلیج توریستی «لا ارنه» در ایرلند شمالی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و مقامات اتحادیه اروپا روز دوشنبه، توافق جدید را اعلام کردند. قرار است که اولین مذاکره تجارت آزاد ماه آینده در واشنگتن برگزار شود.

آمریکا و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، با یک تریلیون دلار تجارت سالانه، در حال حاضر نیمی از اقتصاد جهانی را بخود اختصاص داده اند.
آقای اوباما گفته است که توافق جدید و حذف تعرفه های گمرکی، جریان آزاد مبادلات تجاری بین آمریکا و اروپا را به شدت و به طور بیسابقه ای افزایش خواهد داد.
آقای اوباما گفت: قرار داد جدید صادرات را افزایش خواهد داد، موانع تجاری و سرمایه گذاری را از سر راه برخواهد داشت. بعنوان بخشی از استراتژی رشد اقتصادی آمریکا و اتحادیه اروپا، صدها هزار شغل در آمريکا و اروپا ایجاد خواهد کرد.

در همین رابطه ،آقای اوباما گفت احتمالاً مذکرات تجارت آزاد بین آمريکا و اروپا مشکل خواهد بود. مقامات اروپا هم اکنون، بر اساس تقاضای فرانسه موافقت کرده اند که صنعت فیلم، موزیک، تلویزیون شامل این قرار داد نشود.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، که میزبان اجلاس گروه ۸ است، هدفهای اقتصادی دیگری را برای اجلاس معین کرده است. آقای کامرون گفت که در اجلاس گروه جی ۸ توافقهای تجاری دیگری مطرح خواهد شد که از افزایش قیمتها جلوگیری خواهد کرد. وی گفته است در این اجلاس ما می خواهیم که اطمینان حاصل کنیم که کشورهای عضو با شفافیت بیشتری عمل خواهند کرد تا بتوانیم به کشورهای درحال رشد کمک کرده تا مالیات و درآمدی که به آن نیاز دارند وصول کنند.
XS
SM
MD
LG