لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

چشم انداز تیره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا


لوئیز رامیرز
صدای آمریکا

تحرکات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در آستانه انتخابات پارلمانی ماه آینده و سرکوب مخالفان سیاسی کرد به سوءظن‌های دیرینه رهبران اروپایی دامن زده است.

به اعتقاد ناظران، به رغم حمایت اخیر آلمان از به جریان انداختن سریع برنامه عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا در ازای حمایت این کشور از حل بحران پناهجویان، احتمال عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا اکنون از هر زمان کمتر شده است.

سیل بی وقفه پناهجویان به اروپا از راه ترکیه موجب شده رهبران اروپایی امتیازهای غیر عادی و بزرگی به آنکارا بدهند. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان اوایل هفته جاری با یک بسته پیشنهادی به ترکیه رفت.


دلایل خوبی وجود دارد که اتحادیه اروپا و ترکیه را به همکاری نزدیک با یکدیگر سوق می دهد تا فرایند عضویت ترکیه در اتحادیه را سرعت بدهند، بار مهاجران را به طور مشترک بر دوش بکشند و در امر ویزا و بازگرداندن مهاجران غیرقانونی همکاری کنند. گفتگوها بسیار امید بخش است و ادامه خواهند یافت.

اما هنوز در مورد آمادگی اروپا برای پذیرش عضویت ترکیه تردیدها زیاداست. ترکیه به دو میلیون و نیم پناهجو پناه داده که از هر کشوری در جهان بیشتر است. رجب طیب اردوغان می گوید بعید است امتیازهای ترکیه به اروپا در امر مهاجران، بتواند راه عضویت کشور را هموارتر سازد.

رهبران اروپا پیشتر هم بی میلی خود را برای پذیرش ترکیه در اتحادیه اروپا نشان داده اند. نا آرامی ها در ترکیه، سرکوب اقلیت کرد، و سرکوب رسانه های کشور از جمله علل این بی‌میلی است.

فادی هاکورا از موسسه چتم هاوس می گوید: "از همان آغاز، رابطه دوجانبه با بی‌اعتمادی و ناراحتی همراه بوده و بسیاری از رهبران اروپا با پیوستن ترکیه به اتحادیه مخالفند و در خود ترکیه هم تقاضای عضویت عمدتا انگیزه اقتصادی دارد تا هم سطح کردن وضعیت دموکراسی و حقوق بشر در کشور با اروپا."

اول نوامبر روز انتخابات است و این بار اردوغان امیدوار است با تمهیداتی که انجام داده حزب متبوعش برنده اکثریت شود. نتیجه هر چه که باشد اردوغان از برگ چشم انداز منافع اقتصادی عضویت ترکیه در اتحادیه، ساده تر شدن صدور ویزای کشورهای اروپایی برای شهروندان ترکیه و امتیازهای اروپایی، برای انتخابات و پیروزی حزب خود بهره می‌برد.

XS
SM
MD
LG